Moravskoslezské cukrovary budou mít plynovou kotelnu na výrobu nízkotlaké syté páry

Datum 24.05.2024

Tady bude stát nová kotelna. Uhlí v opavském závodě Moravskoslezských cukrovarů nahradí plyn. Foto: Archiv společnosti Moravskoslezské cukrovary

Plynovou kotelnu na výrobu nízkotlaké syté páry dodají Moravskoslezským cukrovarům v Opavě ČEZ Energetické služby, dceřiná firma ČEZ ESCO. Nový zdroj tepla a páry vybuduje formou Design & Build, tedy na míru podle potřeb klienta. Kotelna o výkonu 2 x 27 a 1 x 4 tuny páry za hodinu nahradí stávající uhelné zdroje, technologickou páru firma primárně využije pro produkci cukru. Výše investice činí 250 milionů korun. Stavba zázemí pro nové plynové kotle začne během letošního podzimu.  

„Výroba cukru je velmi energeticky náročná, nová technologie nám umožní redukovat emise, optimalizovat náklady na energie a snížit množství emisí. Snížení emisí CO2 je závazkem společnosti a významným příspěvkem životnímu prostředí. Nové kotle jsou schopné upravit svoji činnost podle aktuálních sezónních výrobních potřeb našeho cukrovaru,“ vysvětluje Adrián Šedivý, jednatel společnosti Moravskoslezské cukrovary s.r.o. 

„Cukrovarnictví je vedle pivovarnictví naprostou klasikou potravinářské výroby v Česku s obrovskou tradicí. Ani takto zavedené obory se ale neobejdou bez inovací, investic do větší efektivity a snižování uhlíkové stopy. Nová parní kotelna je nejen ekologičtější, ale také efektivnější a spolehlivější než dosavadní uhelné zařízení,“ říká generální ředitel společnosti ČEZ Energetické služby Libor Štěpán.

Moravskoslezské cukrovary jsou dceřinou společností rakouského koncernu AGRANA. Má dva výrobní závody: v Hrušovanech nad Jevišovkou kde je sídlo společnosti a odštěpný závod Opava. Celkově skupina vyrábí cukr v devíti provozech v Rakousku, Česku, Maďarsku, na Slovensku, v Rumunsku a Bosně a Hercegovině.

Vladislav Sobol

Výstava Volty 700 x 200 px

Napsat komentář