Americké vzdušné síly povolily zveřejnit fotografie bombardéru B-21 Raider

Datum 25.05.2024

B-21 Raider provádí pozemní zkoušky, pojíždění a letové operace na Edwardsově letecké základně v Kalifornii. Foto: US Air Force

Americké letectvo oficiálně zveřejnilo tři nové snímky B-21, přičemž na dvou je letoun ve vzduchu a na jednom v hangáru. Letoun Northrop Grumman B-21 je stealth bombardér dlouhého doletu s vysokou schopností přežití a průraznosti, který postupně nahradí bombardéry B-1 a B-2 a bude hrát významnou roli při podpoře cílů národní bezpečnosti a zajištění spojenců a partnerů USA po celém světě, píše se v tiskové zprávě Amerických vzdušných sil.

Bombardér B-21 pro údery dlouhého dosahu výrazně zvýší efektivitu misí a společnou interoperabilitu v prostředí pokročilých hrozeb, čímž posílí odstrašení a strategickou výhodu USA a jeho spojenců. Foto: US Air Force

Letoun B-21 s rozpětím křídel 40 metrů je vyráběn na základě smlouvy amerického letectva se společností Northrop Grumman. Je navržen s otevřenou systémovou architekturou, která umožňuje rychlé zavádění vyspělých technologií a umožňuje, aby letoun zůstal účinný i při budoucím vývoji hrozeb. Očekává se, že letoun bude zařazen do služby již v polovině této dekády, přičemž cílem je vyrobit minimálně 100 letounů.

Akviziční program řídí americký úřad Air Force Rapid Capabilities Office (AFRCO), který se zaměřuje na to, aby zkušební letouny byly co nejvíce reprezentativním vzorkem pro následnou výrobu. Zkušební letouny jsou vyráběny na stejné výrobní lince a používají nástroje spolu s pracovní silou, které budou použity v případné výrobě.

Bombardér B-21 ve vzduchu. Foto: US Air Force

Namísto tradičního přístupu založeného na stavbě letových prototypů jsou zkušební letouny B-21, s prázdnou hmotností 21 tun, konstruovány za použití stejných výrobních postupů a nástrojů jako letouny určené k následné výrobě. Armáda si od toho slibuje rychlejší zahájení výroby. První základnou s výcvikovou jednotkou pro tyto bombardéry bude Ellsworth AFB v Jižní Dakotě. Ta se nachází necelou hodinu východně od slavného Deadwoodu, o kterém jsme psali před nedávnem.

Mimochodem v Jižní Dakotě byly během studené války také rozmístěny balistické rakety – tzv. MinuteMan Missile, které se v rámci dohody Start 1 mezi Spojenými státy a Sovětským svazem demontovaly. Po Jižní Dakotě má následovat nasazení těchto bombardéru na základny Whiteman AFB v Missouri a Dyess AFB v Texasu.

René Pajurek
zdroj: US Air Force

Výstava Volty 700 x 200 px

Napsat komentář