Síkela oceňuje rozhodnutí německé vlády zrušit od příštího roku poplatek za tranzit plynu

Datum 30.05.2024

Foto: Pixabay, Pexels

Německo od příštího roku už nebude požadovat platby za vývoz plynu. Sven Giegold, německý státní tajemník pro klima dnes oznámil, že Berlín „usiluje o zrušení poplatků za skladování plynu na hraničních přechodech se sousedními zeměmi“ do konce roku, oznámil to server Politico.eu.

Tento poplatek (Gasspeicherumlage), který byl zaveden v roce 2022 a od té doby již několikrát navýšen, okamžitě vyvolal zděšení mezi okolními členskými státy EU, které využívají německou infrastrukturu pro uskladnění a dovoz plynu. V únoru Česká republika, Rakousko, Maďarsko a Slovensko společně vyzvaly německou vládu, aby poplatek zcela zrušila.

Josef Síkela na svém účtu na síti X prohlásil: Opět se potvrzuje, že spolupráce na 🇪🇺 úrovni nejen v oblasti energetiky posiluje všechny členské státy. Oceňuji deklarované rozhodnutí 🇩🇪 vlády upustit od příštího roku od poplatku, který zvýhodňoval dovoz plynu z východu na úkor plynu od našich západních spojenců. Jsem přesvědcen, že německá reakce na naši iniciativu přispěje k posílení energetické bezpečnosti střední Evropy. Je to také jasné potvrzení toho, že právě proaktivní a konstruktivní politika na evropské úrovni je tím nejúčinnějším způsobem jak dosahovat našich cílů.

Země uvedly, že toto opatření narušuje proslulý jednotný trh EU, který umožňuje volný pohyb zboží přes hranice. A dodaly, že je odrazuje od toho, aby se vzdaly ruských fosilních paliv, protože poplatek zvyšuje cenu alternativních paliv. Navíc se tímto poplatkem začala zabývat také komise Evropské unie, která naznačila Berlínu jistý rozpor se směrnicemi EU a možnost soudního sporu.

Petr Dvořák
zdroj: Politico.eu, účet X Josefa Síkely

Výstava Volty 700 x 200 px

Napsat komentář