Video: Krátký vzlet a přistání elektrického letadla s doletem až 800 km

Datum 31.05.2024

Foto: Electra

Osm vrtulí malého průměru podél obou křídel pohání tiché elektromotory (75 decibelů) napájené dostatečně velkým lithiovým akumulátorem umožňující plně elektrický vzlet a přistání elektrického letadla, které si vystačí s pouze stometrovou ranvejí. Takové množství vrtulí totiž pomáhá výraznému zvýšení vztlaku křídel, což umožňuje letounu eSTOL vzlétnout a přistát na pouhé 1/10 prostoru potřebného pro konvenční letadla. Společnost Electra včera oznámila, že se jí podařilo úspěšně uskutečnit první let svého pilotovaného hybridního elektrického letounu s krátkým vzletem a přistáním (eSTOL).

„Dnešní milník je neuvěřitelným úspěchem, protože jsme prokázali, že náš letoun eSTOL je schopen dělat to, co jsme tvrdili, že dokáže – startovat a přistávat z prostor kratších než sto metrů,“ řekl JP Stewart, viceprezident a generální ředitel společnosti Electra. „Ovladatelnost letadla při nízkých rychlostech je výjimečná a dobře odpovídá našim analýzám, což posiluje důvěru v předpokládané schopnosti konstrukce produktu pro 9 cestujících. V probíhající testovací kampani budeme pokračovat ve vývoji našich technologií, včetně systému řízení letu „thrust-by-wire“, který nám umožní létat ještě pomaleji při přiblížení a dále zlepšovat výkony při vzletu a přistání STOL.“

Electra slibuje cestovní rychlost kolem 320 km/h a dolet až 800 km – k tak dlouhému doletu však potřebuje klasický benzínový generátor výroby elektřiny, takže při takto velkých vzdálenostech letadlo nefunguje zcela čistě. Větší kapacitě baterií brání vyšší hmotnost, která je u letadel klíčová. Kolik toto letadlo uletí čistě na elektřinu již uloženou v bateriích však tisková zpráva společnosti Electra neuvedla.

Velkým omezením čistě elektrického provozu bez nutností záložního benzínového generátoru energie je maximální možná energetická hustota baterií. Ta se sice neustále zvyšuje, když uvážíme, že lithium-iontové baterie certifikované pro letadla stouply z 80 Wh/kg u Boeingu 787 v roce 2011 až po 170 Wh/kg v roce 2020, ale tento nárůst není pro čistě elektrické letadla stále dostatečný. I když baterie v tomto letadle mají hustotu už 290 Wh/kg, je to stále mnohem méně, než je potřeba pro komerční letadla s krátkým doletem, píše se v magazínu Aviation Week.

Americká agentura pro pokročilé výzkumné projekty v oblasti energetiky (Advanced Research Projects Agency-Energy) nebo-li ARPA-E, což je jakási obdoba vojenské agentury DARPA v energetice, se snaží podpořit výzkum a vývoj baterií o kapacitě 1 000 Wh/kg pro letadla, vlaky a lodě. Kvůli tomuto účelu se společnost Electra spojila s Michiganskou univerzitou (UMich), která má ambici do konce příštího roku předvést článek s kapacitou 1 000 Wh/kg. Znamenalo by to až 3x větší kapacitu oproti současným bateriím bez nutnosti zvýšení hmotnosti celého bateriového packu. Možná se tak ještě v této dekádě dočkáme toho, že s tak velikou energetickou hustotou baterie už nebude třeba mít v takovémto typu letadla ani kapku benzínu.

Zkušební lety se uskutečnily letos v dubnu a květnu na letišti Manassas Regional Airport a Warrenton-Fauquier Airport ve Virginii. Nejdelší let trval 1 hodinu a 43 minut, kde letadlo nabralo výšku až dvou tisíc metrů. Letadlo vzlétlo ze vzdálenosti 50 metrů od startu a k přistání mu stačilo pouze 35 metrů zpevněné plochy. Údaje a poznatky získané z těchto letových zkoušek budou společnosti Electra sloužit jako podklad pro konstrukci komerčního letounu eSTOL pro 9 cestujících. Jeho uvedení do komerčního provozu podle předpisů americké FAA je plánováno na rok 2028.

René Pajurek
zdroj: Electra, Aviation Week

Výstava Volty 700 x 200 px

Komentáře k článku (5)

  1. Není to daleko, ale ještě tam nejsme. Nestačí mít baterie s vysokou hustotou, je také potřeba mít baterie, které budou mít rozumnou cyklovatelnost a u letadel zvlášť i dobrý BMS. Teploty v letadle lítají stejně, jak vysoko lítá tetadlo.

  2. Nevím proč nepoužívat vodíkové nádrže a palivové články produkující elektřinu. V případě problémů by se daly vodíkové nádrže odhodit.

  3. Elektrické letadlo potřebuje benzínový generátor… Aha, takže když mám v mém benzínovém dvoulitru v autě elektrickou instalaci, tak je to vlastně elektrické auto, že?

    Sláva, slavný elektro-cíl splněn! Kocourkovští gratulují!

    1. Zatím bych to elektrickým letadlem nenazýval. Uvidíme, jestli se jim podaří zvýšit kapacitu. Potom by mohli generátor vypustit. Až pak se dá hovořit o plně elektrickém stroji.

Napsat komentář