Lampa Sunflow získala ocenění

Datum 02.06.2024

Foto: ČVUT

V globální soutěži světelného designu LIT Lighting Design Awards 2023 uspěla biodynamická cirkadiánní LED stojací lampa Sunflow, kterou vyvinula česká společnost Spectrasol ve spolupráci s odborníky z ČVUT UCEEB a Národního ústavu duševního zdraví. Jejich společný projekt podpořila Technologická agentura ČR a Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR v rámci Programu TREND.

Do aktuálního ročníku mezinárodní soutěže LIT Lighting Design Awards bylo přihlášeno více než 800 prací z 58 zemí, které hodnotila porota složená ze 45 odborníků, architektů, interiérových designérů, akademiků, zástupců médií a dalších osobností oboru osvětlení. V silné konkurenci zvítězila v kategorii stolních a stojacích lamp česká lampa Sunflow, na jejímž vývoji se podílel tým specialistů na osvětlení z ČVUT UCEEB pod vedením Lenky Maierové.

Sunflow nabízí svým uživatelům tři režimy svícení, které jsou v souladu s 24hodinovým přírodním cyklem a prospívají tak lidskému cirkadiánnímu systému. Zajišťuje je integrovaný LED modul , jenž byl patentován pro své jedinečné, vyvážené a prokognitivní vlastnosti. Denní režim napodobuje přirozené sluneční světlo. Večer lampa zjemní osvětlení místnosti teplým  světlem a podobá se tak západu slunce, což tělo uklidňuje. Noční režim je vhodný během přípravy na spánek. Lampu je možné jednoduše ovládat pomocí tlačítka a požadované parametry si nastavit v aplikaci.

Její tvůrci mysleli také na udržitelnost, proto lampu vyrábějí v EU z recyklovatelných materiálů, jako jsou hliník nebo ocel. Porotu zaujal i moderní design, který ze Sunflow dělá dokonalý doplněk jakéhokoliv současného interiéru.

Tým ČVUT

Výstava Volty 700 x 200 px

Napsat komentář