Novinka od firmy Bender pro AC nabíjecí stanice – regulátory nabíjení ICC1324

Datum 05.06.2024

Regulátor nabíjení ICC1324. Foto: GHV Trading

Společnost Bender, přední světový výrobce přístrojů pro elektrickou bezpečnost v elektromobilitě, uvádí na trh nový regulátor nabíjení ICC1324. Přístroj slouží jako řídící jednotka střídavých nabíjecích stanic a wallboxů.

Regulátor nabíjení ICC1324

Řídicí jednotka pro nabíjecí stanice ICC1324 rozšiřuje velmi úspěšnou řadu regulátorů CC613. Hlavním rozdílem ve srovnání se stávajícími přístroji řady CC613 je mechanické provedení – regulátory nabíjení ICC1324 se dodávají bez krytu, tj. v provedení desky plošného spoje. Toto řešení poskytuje ještě větší variabilitu při implementaci jednotky ICC1324 do nabíjecí stanice. 

Regulátor nabíjení ICC1324 je navržen podle norem IEC 61851-1 (Systém nabíjení elektrických vozidel) a IEC 62955 (Přístroje pro detekci reziduálních proudů) a může být nasazen v jednofázových i třífázových sítích. Regulátor má integrovány komunikační protokoly OCPP 1.5 a 1.6 pro systémy správy a řízení nabíjecích stanic. Pro účely komunikace s elektrickými vozidly lze kromě rozhraní CP/PP využít i protokol PLC (PowerLine Communication) dle standardu ISO 15118.
Stejně jako přístroje řady CC613 je regulátor ICC1324 vybaven detektorem DC reziduálních proudů, komunikačními rozhraními pro elektroměry, USB rozhraním pro periferie a volitelně 4G modemem. Samozřejmostí je integrované relé 230 V pro ovládání stykače nabíjení a samostatné programovatelné I/O rozhraní (optický vstup/relé 12 V).

Dále pak řídicí jednotka ICC1324 přináší ve srovnání s řadou CC613 nové funkcionality:

 • vlastní napájení 230 V AC,
 • dvě rozhraní ethernet,
 • integrovaný WiFi modul,
 • zdroj 15 V DC pro externí zákaznické aplikace,
 • zvýšený výpočetní výkon.

Regulátor ICC1324 dále nabízí několik unikátních vlastností:

 • Dynamická správa zátěže – možnost řízení až 250 nabíjecích míst v souladu s požadavky na nabíjení z jednotlivých vozidel. Řídicí software umožňuje rozdělit nabíjecí proudy mezi jednotlivé fáze s cílem minimalizovat proudové špičky a nesymetrii zatížení.  Na základě dat z připojeného elektroměru systém zohledňuje i celkový příkon přívodního vedení a spotřebu dalších zátěží v dané lokalitě (např. hotel nebo čerpací stanice s vlastními nabíjecími stanicemi).
 • Nouzové odblokování nabíjecího kabelu – v případě výpadku napájecího napětí stanice regulátor zajistí uvolnění zámku nabíjecího kabelu vozidla.  
 • „Weld Check Detection“ – detekce slepení kontaktů stykače nabíjecí stanice.
 • Trvalé monitorování připojení k PE vodiči – regulátor trvale kontroluje stav připojení k PE vodiči pro vyšší bezpečnost nabíjecí stanice.
 • Integrované rozhraní ethernet – pro komunikaci s backend systémem, elektroměry nebo pro dálkovou diagnostiku a upgrade přístroje.
 • Vestavěná teplotní čidla – zajišťují řízení hodnoty nabíjecího proudu v závislosti na aktuální teplotě okolí.
 • Integrované protokoly Modbus RTU a TCP – komunikace s elektroměry a/nebo s nadřazeným řídicím systémem.

K regulátoru lze připojit celou řadu elektroměrů různých výrobců, a to prostřednictvím rozhraní Modbus RTU, Modbus TCP nebo ethernet.

Regulátory nabíjení ICC1324 se dodávají celkem ve čtyřech hardwarových modifikacích, a to podle volitelné výbavy: varianty Connect–PlusConnect SP jsou určeny pro veřejné nabíjecí stanice s možností autorizace pomocí RFID čtečky. Ekonomické varianty Home-Plus a Home nepodporují OCPP protokol a jsou určeny pro domácí wallboxy. Více informací o jednotlivých variantách najdete zde: přehled variant regulátoru nabíjení ICC1324.

Příslušenství

Pro instalaci regulátorů nabíjení Bender ICC1324 je nezbytný externí měřicí transformátor proudu a sada konektorů. Měřicí transformátory jsou k dispozici ve dvou provedeních – řada W15BS s vnitřním průměrem toroidu 15 mm a řada CTBC17P s vnitřním průměrem 17 mm. 

Měřicí proudový transformátor W15BS.

Transformátor CTBC17P je možné osadit i na desku plošných spojů.

Měřicí proudový transformátor CTBC17.

K dalšímu, již volitelnému příslušenství, patří čtečky RFID karet a externí displej.

Modul čtečky RFID karet.

Doživotní upgrade v ceně přístroje

Společnost Bender průběžně aktualizuje firmware dodávaných regulátorů, přičemž všechny budoucí verze firmware jsou zahnuty v ceně přístroje. Regulátor tak může být doplněn o nové funkcionality vytvořené na základě budoucích požadavků zákazníků nebo v souvislosti se změnami implementovaných protokolů nebo technických norem. Aktualizaci firmware lze provést jak v místě instalace (připojením flash disku do USB rozhraní), tak i vzdáleně po ethernetu.

Aktualizace firmware jsou publikovány zhruba ve čtvrtletních intervalech. Poslední dobou byly, mimo jiné, implementovány následující funkce:

 • Rozšíření vlastností dynamické správy zátěže: možnost zohlednění aktuálního výkonu připojené solární elektrárny tak, aby se vozidla nabíjela primárně z tohoto zdroje,
 • podpora plateb v systému Giro-e,
 • aktualizace OCPP protokolu v souladu s OCPP 1.6 edice 2,
 • vylepšené webové rozhraní pro konfiguraci přístroje -implementace podrobných provozních diagnostik,
 • implementace protokolu EEBus,
 • rozšíření portfolia kompatibilních elektroměrů.

Pro další podrobnosti může zájemce navštívit webové stránky společnosti GHV Trading, spol. s r.o.

Jan Šenberger

Výstava Volty 700 x 200 px

Napsat komentář