Z Gazpromu do EU bude do roku 2035 proudit pouze třetina plynu z předválečného období

Datum 06.06.2024

Foto: CanStock

Nejméně 10 let budou ruskému Gazpromu trvat nahradit ztráty výnosných evropských trhů o které tento ruský energetický gigant z velké části přišel v důsledku ruské vojenské invaze na Ukrajinu, píše podle portálu Kyiv Independent ve své zprávě společnost Gazprom. Evropská unie se po invazi v únoru 2022 zavázala snížit svou závislost na ruských fosilních palivech, což vedlo k 71% poklesu dovozu plynu v letech 2021-2024, uvádí se dále ve zprávě.

Podle deníku odkazující se na zprávu Gazpromu jsou „hlavním důsledkem sankcí pro Gazprom a energetický průmysl snížení objemu vývozu, který se na úroveň roku 2020 vrátí nejdříve v roce 2035.“ Podle této zprávy, která byla předložena vedení Gazpromu v listopadu 2023, se očekává, že vývoz do Evropy bude do roku 2035 činit v průměru 50-75 miliard metrů krychlových ročně, což je pouze třetina předválečného vývozu plynárenského monopolu.

Pro Gazprom a ruskou ekonomiku obecně bude taková ztráta lukrativního evropského trhu velice bolestná, protože přeorientování se na jiné trhy vč. toho čínského nebude pro Rusko tak snadné a nemusí být tak výdělečné. Navíc podle zprávy Gazpromu může zkapalněný zemní plyn (LNG) předčit plyn z plynovodů a to může být pro tohoto ruského giganta dalším problémem, jelikož nemá vlastní osvědčenou technologii pro velkokapacitní výrobu LNG.

Rusko se proto snaží intenzivně jednat s Čínou o výstavbě plynovodu Power of Siberia-2, který může mít přepravní kapacitu jen 50 miliard metrů krychlových zemního plynu ročně z Jamalské oblasti na severu Ruska do Číny přes Mongolsko. Peking však tvrdě tlačí na cenu plynu, což se Moskvě pochopitelně nelíbí a výstaba Síly Sibiře 2 tak může nabrat zpoždění.

Autoři zprávy poukazují také na to, že západní sankce zabránily společnosti Gazprom zajistit si základní technologie, jako jsou turbíny, a také klíčové díly a odbornou pracovní sílu. Příjmy Gazpromu se podle jejich zprávy v loňském roce snížily o 30 % a čistá ztráta dosáhla 6,9 miliardy dolarů, což je nejvíce za posledních 25 let.

Petr Dvořák
zdroj: Kyiv Independent

Výstava Volty 700 x 200 px

Napsat komentář