Na Rail Business Days bude i legendární slovenská Strela

Datum 07.06.2024

Foto: DAKO-CZ

V ostravském Trojhalí Karolina se příští týden od 11. do 13. června uskuteční Rail Business Days, významný mezinárodní železniční veletrh spojený s konferencí. Mezi tradiční vystavovatele na této akci patří společnost DAKO-CZ, jediný český výrobce brzdových systémů a komponentů pro kolejová vozidla. Letos si pro návštěvníky akce připravila lahůdku. Díky spolupráci s automobilkou Tatra Trucks, s níž tvoří v rámci průmyslové skupiny CSG divizi CSG Mobility, dopraví na jeden den do Ostravy legendární Slovenskou strelu.

Slovenská strela je čtyřnápravový motorový vůz M 290002, který byl v kopřivnické Tatře vyroben v počtu dvou kusů na zakázku Československých státních drah v roce 1936. Vůz by nasazen na lince Bratislava – Brno – Praha a cestující dokázal přepravit z Bratislavy do Prahy za úctyhodné 4 hodiny a 18 minut. V roce 2021, po kompletní rekonstrukci, byla Slovenská strela umístěna v nově vybudovaném depozitáři vedle Muzea nákladních automobilů Tatra v Kopřivnici.

„Ve spolupráci s automobilkou Tatra Trucks a s Muzeem Tatra jsme dokázali zajistit, aby mohla být tato národní kulturní památka na Rail Business Days na jeden den výstavy dopravena a prezentována partnerům i návštěvníkům veletrhu. Vybraní hosté si navíc budou moci za doprovodu kurátorky prohlédnout interiér. Podařilo se nám vyjednat i jízdu Slovenské strely tak, abychom ukázali, že je po rekonstrukci skutečně provozuschopná. To bylo ostatně hlavním záměrem renovace: vrátit Slovenskou strelu na koleje,“ říká Lukáš Andrýsek, generální ředitel divize CSG mobility a automobilky Tatra Trucks.

„Veletrh Rail Business Days nám roste každý rok prakticky před očima, a to především díky perfektní spolupráci s vystavovateli v rámci českého i mezinárodního železničního prostřední. Osobně vidím právě účast DAKO-CZ jako jednu z těch nejzásadnějších, která dává veletrhu ten správný rozměr. Rozhodnutí o přistavení legendy československé železnice v podobě Slovenské strely v rámci konání veletrhu pak představuje jedno z největších lákadel letošního ročníku. Je nám ctí, že se můžeme stát hostiteli této legendy a mockrát za to děkuji,“ uvedl Robert Pagan, Managing Director veletrhu Rail Business Days.

Pro společnost DAKO-CZ představují Rail Business Days důležitou akci, na které se mohou její zástupci potkávat zejména s tuzemskými obchodními partnery, ale samozřejmě též s vystavovateli ze zahraničí. Mohou s nimi řešit jak novovýrobu, tak dodávky náhradních dílů a poskytování servisních služeb. Ve stánku A08 ve vnitřní expozici DAKO-CZ vystaví 3D modely své produkce a jako novinku exponát stavěče odlehlosti zdrží DAKO SZD.

„Na domácím trhu se nám povedlo v uplynulém období získat významné kontrakty s předními výrobci. Zmíním například dodávky elektromechanických brzdových systémů pro tramvaje ForCity Plus 52T z produkce Škoda Group, které budou určeny pro Dopravní podnik hlavního města Prahy. Se společností Pragoimex jsme uzavřeli kontrakt na dodávku elektromechanických brzdových systémů na devět nízkopodlažních tramvají EVO1/O určených pro Dopravní podnik města Olomouc,“ uvádí Stanislav Pometlo, generální ředitel DAKO-CZ.

DAKO-CZ se ale daří získávat zakázky také v oblasti nákladní dopravy, kde bude dodávat například brzdové systémy pro nákladní vagóny českého výrobce, společnosti Nymwag. Kromě toho společnost slaví úspěchy i v zahraničí: jednak dodává brzdové komponenty pro příměstské vlakové jednotky v Itálii, jednak slaví úspěchy v tendrech pro dálkovou osobní dopravu.

V oblasti pneumatických brzdových systémů pro osobní i nákladní dopravu bude DAKO-CZ vystavovat novinku: stavěč odlehlosti zdrží DAKO SZD. Tato zařízení jsou důležitá k zajištění správného účinku pneumatické brzdy železničních vozů. Stavěč odlehlosti je montován do brzdového tyčoví konvenčních brzdových systémů špalíkové brzdy. V případě potřeby je stavěč schopen regulovat konstantní odlehlost mezi špalíkem a kolem.

Jaroslav Martínek

Výstava Volty 700 x 200 px

Napsat komentář