Eldis upevňuje svoji pozici v Indii. Přidá dalších 20 nových radarů

Datum 14.06.2024

Radar Eldis. Foto: Eldis Pardubice

Společnost Eldis Pardubice, přední český výrobce aktivních radarových systémů, si připsala další významný úspěch v Indii. Díky nově získané zakázce dodá firma, jejíž radary pokrývají již dnes prakticky celý vzdušný prostor této země, do roku 2026 do Indie další dvě desítky radarů. Kromě toho firma aktuálně řeší v Indii zakázku od indického námořnictva a pobřežní stráže na 11 kombinovaných radarů a letos vyhrála tendr na dodávku přesného přibližovacího radaru nové generace pro organizaci HAL. Po dokončení všech instalací bude v Indii fungovat téměř šest desítek radarů společnosti Eldis.

Na indickém trhu je Eldis Pardubice, člen divize CSG Aerospace průmyslové skupiny CSG, úspěšný dlouhodobě. Již dnes pokrývají radary pardubického výrobce téměř celý vzdušný prostor této rozlohou sedmé největší země světa. Úspěch v tendru na dalších dvacet radarů pro tamní řízení letového provozu Airports Authority of India (AAI) je nejlepším důkazem dobře fungující spolupráce a kreditu, který Eldis v Indii získal. Celkem objednaných 20 radarů se skládá z 11 kombinovaných (PSR/MSSR) a 9 sekundárních radarů (MSSR). Některé budou dodány jako náhrada starších radarů, z větší části však budou radary umístěny na nová letiště.

„Celá tato zakázka bude v řádu vyšších stovek milionů korun. Objednávka je v souladu s indickým programem Vision 2040, v níž je mimo jiné popsaný dramatický růst civilní letecké dopravy v zemi. Program vydalo tamní ministerstvo pro civilní letectví. Rozvoj letectví v Indii je v porovnání s Evropou nebo jinými částmi světa obrovský. Není to jenom vize, jak napovídá název programu. Skutečně ho realizují,“ říká Filip Vogel, obchodní ředitel Eldisu Pardubice, který zároveň vede dceřinou společnost Eldis India.

Také proto, že objednávka souvisí se zmíněným programem Vision 2040, na dodávky nových radarů Indové spěchají. První dva, konkrétně pro letiště Jewar a Nová Bombaj, budou dodány ještě v letošním roce. Kompletní dvacítka by měla být dle smlouvy předána do konce roku 2026. Také vzhledem k velkému rozmachu letectví v Indii půjde z větší části o nové instalace. Jen část dodaných radarů nahradí starší zařízení. Například Nová Bombaj je zcela nové letiště, které zvýší obslužnost tohoto přístavního města s více než patnácti miliony obyvatel.

„Do Indie v rámci tendru nedodáváme naše radary nové generace, protože podmínkou výběrového řízení bylo, že zařízení musejí být alespoň tři roky v provozu. Radar naší nové generace přesto do Indie dodáme. Letos jsme uspěli v tendru na přesný přibližovací radar ve fixní verzi, který je určen na letiště Bangalore na jihu Indie. Tendr vypsala organizace HAL, Hindustan Aeronautics Limited, což je velká firma pod ministerstvem obrany, která vyvíjí vlastní letadla a vrtulníky a sídlí právě v Bangalore,“ popisuje Filip Vogel.

Indii obchodní ředitel Eldisu Pardubice dobře zná a orientuje se v tamních předpisech, které se v čase vyvíjejí a mění. Zároveň musí Eldis splňovat u každé zakázky přísné požadavky na částečnou lokalizaci výroby v Indii, proto spolupracuje s lokálními subdodavateli, a proto ostatně existuje společnost Eldis India. Například na probíhající zakázce na 11 kombinovaných radarů pro indické námořnictvo spolupracuje Eldis Pardubice s indickou společností Manhindra Telephonics.

Úspěchy slaví Eldis i v Evropě

Přestože Indie představuje nejvýznamnější referenci a nejvýraznější úspěch Eldisu Pardubice, firmě se daří také na jiných trzích. Ostatně její radary slouží v bezmála třiceti zemích na čtyřech kontinentech. Eldis aktuálně realizuje zakázku na dodávku dvou kombinovaných a jednoho sekundárního radaru pro polské řízení letového provozu PANSA. Zde již instaluje radary nové generace a tento projekt v zemi NATO se pro firmu zároveň stane významnou referencí.

„Loni v prosinci jsme uspěli v prestižním výběrovém řízení na dodávku primárního radaru s dosahem sto námořních mil pro norské letectvo, což nás velice těší. Náš přesný přibližovací radar nové generace finálně testujeme na letišti na základě podepsané zakázky pro německou armádu a teď jej dodáváme prostřednictvím exportní agentury CSG, společnosti Excalibur International, do další země NATO, konkrétně do Turecka. Zapomenout nemohu ani na projekt v Maroku, což je pro nás další významná reference v zemi pod dohledem Eurocontrolu a zároveň přibyla další země, kde již máme instalovaný radar,“ doplňuje Filip Vogel.

Právě radary nové generace, které pardubický výrobce úspěšně vyvinul, jsou nezbytnou podmínkou účasti v tendrech zemí pod dohledem organizace Eurocontrol. Díky tomu a díky referencím, jakou získala firma například v Polsku, se může hlásit do dalších tendrů. Dalším produktem, který má pro Eldis Pardubice velký potenciál, je 3D radar. Ten aktuálně v rámci rozsáhlého projektu firma dodává, rovněž prostřednictvím Excalibur International, do Indonésie. Nedávný veletrh Airspace Ženeva, jehož se Eldis spolu s dalšími společnostmi divize CSG Aerospace zúčastnil, ukázal, že o produkty Eldisu Pardubice je solidní zájem.

Andrej Čírtek

Výstava Volty 700 x 200 px

Napsat komentář