Rentgenové paprsky dokáží selektivně ničit nádory mozku

Datum 15.06.2024

Foto: kjpargeter/Freepik

Každý rok je na celém světě diagnostikováno více než 300 000 lidí s glioblastomem, nejčastějším nádorem mozku u dospělých. Tato rakovina začíná jako růst mozkových buněk, a pokud není léčena, rychle se šíří mozkem. Pacienti s diagnózou glioblastomu přežívají v průměru přibližně jeden a půl roku.

Velmi přesný způsob léčby tohoto nejčastějšího typu rakoviny mozku vyvinuli vědci z Nanyang Technological University v Singapuru (NTU Singapore). Podle portálu NTU, k tomu používají rentgenové paprsky, ale v podstatně nižší dávkách záření než u dosavadních metod ozařování. Ukázalo se, že tato metoda omezuje růst mozkových nádorů u myší, což otevírá cestu k budoucímu klinickému využití u lidí.

Jádrem úspěchu je nová sloučenina vyvinutá týmem z NTU, známá jako molekulární dynamická sonda s rádiovým dosvitem neboli “MRAP” (Molecular Radio Afterglow dynamic Probe). Obsahuje biochemické látky a jód a neobsahuje žádné těžké kovy. Při pokusech s myšmi, které měly rakovinu mozku, byl MRAP vstříknut přímo do nádorů zvířat a následně na stejné místo aplikovány rentgenové paprsky. Dávka rentgenového záření byla více než šestkrát nižší než dávka podávaná při stávajících metodách radiodynamické terapie.

MRAP v nádorech absorbuje rentgenové záření, nabijí se energií a uvolní rakovinotvorné volné radikály pouze tehdy, když se setkají se specifickým enzymem, který je v abnormálně velkém množství produkován buňkami mozkových nádorů. Při svých pokusech tým NTU zjistil, že MRAP v normálních buňkách neprodukují volné radikály a nemají žádné vedlejší účinky. Naproti tomu tradiční sloučeniny pro radiodynamickou terapii nejsou tak “chytré” a jejich protinádorové funkce se mohou aktivovat i ve zdravých buňkách.

Po léčbě pomocí MRAP přestaly mozkové nádory u myší růst a tyto myši přežily dvakrát déle než neléčené – 76 dní ve srovnání s 37 dny. Po léčbě MRAP nebyly zaznamenány žádné známky poškození tkáně ani zjevný úbytek hmotnosti. Sloučeniny se nakonec vyloučily močí a výkaly. Výsledky jsou podle vyjádření Technologické univerzity v Singapuru velmi slibné v nové účinné léčbě u malých nádorů a při bezpečných dávkách záření.

Petr Dvořák
zdroj: Nanyang Technological University

Výstava Volty 700 x 200 px

Napsat komentář