Robotická vozidla z Estonska budou pro boje na Ukrajině vybavena Starlinkem

Datum 15.06.2024

Foto: Milrem Robotics

Pozemní dálkově ovládaná vozidla THeMIS estonské výroby, která působí na Ukrajině, budou nově vybavena satelitním připojením Starlink, které umožní jejich provoz na vzdálenost tisíců kilometrů. Podle způsobu použití se může jednat jak o zásobovací tak i bojová vozidla, která jsou v současné době již nasazena na Ukrajině, kde pomáhají ukrajinským vojákům ve válce s Ruskem.

Takto vybavené vozidlo vyrobené společností Milrem Robotics bude podle prohlášení společnosti představeno během veletrhu Eurosatory 2024, který začíná příští týden (17.-21.6.) v Paříži. Společnost má investiční kapitál ze Spojených arabských emirátů. Tam ostatně také Milrem Robotics představil v roce 2021 své vozidlo Type-X na mezinárodní výstavě pozemní obrany IDEX.

Milrem Robotics je přední světový vývojář robotiky a autonomních systémů a spolu s AEC Skyline, což je dodavatel pokročilých řešení pro kritická data, integrovaly satelitní komunikaci Starlink (SATCOM) spolu s přidruženým vybavením do pozemního vozidla THeMIS (UGV), které umožňuje jeho ovládání na velké vzdálenosti. Nejnovější komunikační systém umožňuje bezpečné nasazení těchto vozidel bojové podpory na bojišti. Operátoři přitom zůstávají v bezpečné vzdálenosti i tisíce kilometrů, což zajišťuje vyšší bezpečnost a efektivitu vojenských operací.

Otevřená architektura THeMIS umožňuje jeho rychlou konfiguraci od přepravní funkce až po příme bojové akce, provádění likvidace munice nebo podporu zpravodajských operací podle povahy mise. Společnost ve své tiskové zprávě zmiňuje varianty Cargo, Mortar Carrier, CASEVAC (Casualty Evacuation, což je označení pro evakuace raněných). THeMIS je postaven na pásovém podvozku, který nabízí vysokou mobilitu v terénních podmínkách. Má délku 2,4 m, šířku 2,0 m a výšku 1,15 m a hmotnost 1 630 kg s maximálním užitečným zatížením 1 200 kg.

Petr Dvořák
zdroj: Milrem Robotics

Výstava Volty 700 x 200 px

Napsat komentář