Bill Gates začíná v USA stavět jaderný reaktor. K jeho chlazení však používá sodík namísto vody

Datum 16.06.2024

Počítačový model jaderného reaktoru o výkonu 345 MW, který se začíná stavět v americkém státě Wyoming. Foto: TerraPower (převzato z Gates Notes)

Nový jaderný reaktor o výkonu 345 MW, který má k chlazení využívat sodík namísto běžně používané vody, se začíná stavět v americkém státě Wyoming. Slavný miliardář Bill Gates pomohl v pondělí 10. června položit základní kámen projektu, za nímž stojí jeho firma TerraPower a americké ministerstvo energetiky (DOE), které plánuje postavit v Kemmereru zkušební sodíkový reaktor.

Na svém blogu Gates uvedl, že se jedná o bezpečnou jadernou technologii nové generace. Jeho reaktory používají jako chladivo sodík namísto vody a jsou beztlaké, pracují při teplotách nižších, než je bod varu sodíku. Pracují s novou technologií vyvinutou společnosti TerraPower: jedná se o systém skladování energie z roztavených solí a podle vyjádření firmy tato inovace umožňuje elektrárně ukládat velké množství energie, což je ideální pro sítě s velkým množstvím obnovitelné energie.

Foto: Gates Notes

Podle plánů má být stavba této elektrárny dokončena už v roce 2030, což je poměrně ambiciózní plán na to, jak dlouho trvá výstavby jaderných reaktorů v Evropě. Na blogu Gates Notes se také píše, že se bude jednat o nejmodernější jaderné zařízení na světě, které bude mnohem bezpečnější a bude produkovat mnohem méně odpadu než běžné reaktory.

O rozhodnutí založit TerraPower v roce 2008 se rozepisuje na svém blogu: “Konstrukce byla mnohem bezpečnější než jakákoli jiná stávající elektrárna, protože teploty byly udržovány pod kontrolou pomocí fyzikálních zákonů namísto lidské obsluhy, která se může dopustit chyby. Její výstavba by byla kratší a provoz levnější. A byla by spolehlivá, poskytovala by spolehlivou energii po celý den i noc. Když jsem se díval na plány tohoto nového reaktoru, viděl jsem, jak by přehodnocení jaderné energie mohlo překonat překážky, které jí dosud bránily – a způsobit revoluci ve výrobě energie ve Spojených státech i na celém světě. A tak jsme založili společnost TerraPower, kde by jaderní vědci mohli tento koncept převzít a přeměnit jej ve skutečnost. Od té doby úžasný tým společnosti TerraPower dokázal, že jadernou energetiku umíme dělat lépe. Je lídrem v zemi – a ve světě – ve vývoji bezpečné jaderné technologie nové generace.

Jaderná energie má podle Gatese své problémy: Stavba elektráren je nákladná a lidský faktor může způsobit havárii. Navíc s odklonem od fosilních paliv hrozí, že opustíme komunity a pracovníky, kteří po desetiletí zajišťovali spolehlivou energii. To je ve Spojených státech významné téma, obzvláště v tak řídce osídlených oblastech jako je Wyoming, kde se práce hledá podstatně hůře než na východě Spojených států.

V této fázi je projekt u americké jaderné regulační komise, která jej posuzuje. Jakmile bude schválena, může začít výstavba skutečného jaderného reaktoru. Přezkumný proces potrvá několik let, takže TerraPower bude mezitím pokračovat ve výstavbě nejaderných částí zařízení. Příští rok začne stavba takzvaného “energetického ostrova”, na němž budou umístěny parní turbíny a další stroje, které budou skutečně vyrábět energii.

René Pajurek
zdroj: Gates Notes

Výstava Volty 700 x 200 px

Komentáře k článku (5)

  1. Zajímalo by mě,co bude s tou stavbou se dělat, když mu to ta jaderná komise zamítne?

  2. Podobný pokusný reaktor, tj. reaktor IV generace chlazený sodíkem funguje už několik let v Rusku. Za tu dobu to hořelo už asi 16x. Vychází to asi tak na 2-3 požáry za rok. Opravdu si někdo myslí, že extrémně hořlavý a ve vodě výbušný (vyví se vodík) sodík může být při provozní teplotě kolem 400-800°C bezpečným chladivem pro jaderný reaktor?

Napsat komentář