Více než 6 miliard korun ročně přispěje do našeho HDP rozšíření závodu Onsemi

Datum 19.06.2024

Foto: Onsemi

Onsemi je u nás propojená s výzkumem a školami. Atraktivita České republiky je tak pro tuto americkou společnost velmi silná. Poslední roky nebyly pro naši zemi z hlediska investic příliš dobré a právě dnešní rozhodnutí této firmy se sídlem v arizonském Phoenixu investovat částku dvou miliard dolarů (46 mld. Kč) do rozšíření výroby polovodičů v Rožnově pod Radhoštěm je pro Českou republiku a její ekonomiku velmi radostná zpráva.

V Rožnově chce mít tato firma kompletní výrobu a podle Petra Fialy je to ‘velký úspěch, protože se jedná o investice posilující produkci s vysokou přidanou hodnotou ve strategické oblasti, kterou chceme nadále rozvíjet’ a dodal, že se ‘nejedná jen o získání nějaké montovny, ale o vybudování centra moderních technologií’. Podle vlády se jedná o strategickou investici a do regionu přinese kvalifikovaná pracovní místa. Mělo by tam vzniknout dalších tisíc pracovních míst.

V současné době vzniká v Rožnově pod Radhoštěm na tři milióny křemíkových desek ročně, to je však jen část výrobního řetězce. Rozšíření závodu zajistí výrobu kompletních čipů, která se nyní dělá jak ve Spojených státech, tak v Jižní Koreji či jiných lokalitách. Rozšíření výroby v Rožnově by mělo přispět k české i evropské soběstačnosti ve výrobě čipů. Využití najdou tyto čipy i v autoprůmyslu, který je důležitým hnacím motorem naší ekonomiky. Další sektory, kde bude poptávka po těchto čipech velká, je energetika a datová centra.

Pokud jde o expanzi stávajícího závodu, nebude se jednat o stavbu nové haly. Provoz nového závodu Onsemi přestaví ze stávající budovy, která je přes cestu naproti hlavní budově Onsemi v rožnovském průmyslovém areálu. Už v roce 2027 se počítá s prvním rozjezdem tohoto nového závodu. Hrubý domácí produkt České republiky se tím, podle předpokladu Onsemi, zvedne až o šest miliard korun ročně.

René Pajurek

Výstava Volty 700 x 200 px

Komentáře k článku (1)

  1. Investice v této oblasti je určitě perpektivní. Při vládní pobídce 10 letých daňových prázdnin, ale nerozumím nadšení z navyšování HDP.

Napsat komentář