NATO vyčlenilo miliardu eur na podporu umělé inteligence, robotiky a vesmírných technologií

Datum 22.06.2024

Foto: frimufilms / Freepik

Inovační fond NATO tento týden oznámil své první investice do technologií, které mají řešit výzvy v oblasti obrany a bezpečnosti. Tyto počáteční kapitálové investice fondu ve výši 1 miliardy eur pomohou, podle portálu NATO Inovation Fund, rozvíjet inovace v oblasti nových materiálů a výroby, umělé inteligence a robotiky.

Fond rovněž investuje do posílení technologických center v regionech, kde je vysoká poptávka po kapitálu pro začínající podniky, aby podpořil technologickou suverenitu Aliance. Inovační fond NATO také úzce spolupracuje s jednotlivými vládami států sdružených v NATO.

“Pro Inovační fond NATO je to obrovský milník,” řekl David van Weel, zástupce generálního tajemníka pro inovace v hybridní a kybernetické oblasti a dodal: “Díky těmto investicím začne fond přinášet hmatatelné změny do našich inovačních ekosystémů a poskytne příležitosti k růstu nejslibnějším společnostem, které vyvíjejí řešení pro udržení technologického náskoku Aliance.”

Mezi přímé investice fondu patří:

  • ARX Robotics, výrobce škálovatelných robotických systémů pro masové nasazení v obranných, komerčních a humanitárních misích, které mají zajistit budoucnost ozbrojených sil a zvýšit bezpečnost a efektivitu.
  • Fractile, společnost zabývající se umělou inteligencí, která vyvíjí transformační výpočetní technologii pro zvýšení kolektivních schopností umělé inteligence tím, že umožňuje největším a nejpokročilejším neuronovým sítím pracovat rychleji a efektivněji.
  • iCOMAT, společnost zabývající se pokročilou výrobou kompozitních materiálů, která dodává lehčí, pevnější a udržitelnější konstrukce pro letectví a automobilový průmysl rychleji a hospodárněji.
  • Space Forge, společnost, která využívá vesmírné prostředí k výrobě pokročilých polovodičových materiálů pro kritickou infrastrukturu, čímž zajišťuje výkonnější a odolnější schopnosti v oblasti telekomunikací, letectví a kvantové techniky.

Inovační fond NATO, který podporuje 24 spojenců NATO, financuje inovátory v celé řadě nových technologických odvětví, včetně energetiky, kvantové výpočetní techniky, umělé inteligence, autonomie, nových materiálů, vesmíru, biotechnologií, hypersonických systémů a komunikací nové generace.

René Pajurek
zdroj: NATO Innovation Fund

Výstava Volty 700 x 200 px

Napsat komentář