Jističe Sentron ze závodu OEZ Letohrad získaly jako jedny z prvních výrobků Siemens ekologický štítek EcoTech

Datum 28.06.2024

Jistič Sentron MCCB (vlevo) a vzduchový jistič 3WA1 Sentron Air Circuit Breaker (vpravo). Foto: Siemens

Jističe Sentron MCCB a Sentron Air Circuit Breaker, které se vyrábějí v letohradském závodě OEZ, získaly jako jedny z prvních výrobků Siemens nový ekologický štítek Siemens EcoTech. Označení EcoTech představuje nový standard v transparentnosti označování výrobků a poskytuje zákazníkům komplexní přehled o kvalitách výrobků ve vybraných environmentálních kritériích. Štítek EcoTech společnost Siemens představila na začátku roku 2024. 

“Štítek Siemens EcoTech přestavuje zásadní milník v transparentnosti označování výrobků,“ řekl Roman Schiffer, ředitel závodu OEZ Letohrad. “Označení EcoTech představuje náš závazek poskytnout zákazníkům informace, které potřebují k tomu, aby mohli informovaně rozhodovat ve prospěch svých cílů v oblasti udržitelnosti. Vybrané jističe z Letohradu jsou jedny z prvních výrobků Siemens, které toto označení mohou používat.“ 

V současné chvíli označení Siemens EcoTech zahrnuje produkty z portfolia pro infrastrukturu a průmyslové aplikace a bude se postupně rozšiřovat o další výrobky, které splní přísná kritéria. 

Které výrobky mohou získat štítek EcoTech?

Pro udělení štítku EcoTech společnost Siemens využívá rozsáhlé údaje uvedené v environmentálním prohlášení o produktu (Environmental Product Declaration – EPD). Následné posouzení se týká celého životního cyklu výrobku na základě souboru robustních kritérií ekologického designu ve třech oblastech: udržitelné materiály, optimální využití a obnovení hodnoty a cirkularita. 

Kritéria ekodesignu zahrnují různé aspekty, jako je používání materiálů s nízkou uhlíkovou stopou, udržitelné obaly, energetická účinnost, dlouhá životnost, cirkularita a recyklovatelnost. Takto podrobné informace tvoří základ tzv. Siemens EcoTech Profile (SEP), produktového listu o srovnatelných vlastnostech výrobku v oblastech jako jsou použité materiály, design, fáze používání a konec životního cyklu. Toto hodnocení koncernu Siemens poskytuje větší transparentnost údajů, než nabízejí ostatní společnosti v oboru. 

Jistič Sentron MCCB

Jistič Sentron MCCB je vysoce odolné, kompaktní zařízení, k jehož výrobě je potřeba jen nezbytně nutné minimální množství materiálu. Díky optimalizované velikosti šetří místo v rozvodných skříních. Každý výrobek má svůj ID link, na němž jsou k dispozici veškeré informace o produktu včetně návodů a instrukcí, které jsou neustále aktualizovány. Sentron MCCB je stavebnicový systém vybavený řadou univerzálních příslušenství použitelných napříč jmenovitými velikostmi přístrojů. Jističe jsou mimořádně odolné, navržené jsou na 20 tisíc provozních mechanických cyklů. 

Vzduchový jistič 3WA1 Sentron Air Circuit Breaker

Vzduchový jistič Sentron 3WA1 je nejmenší jistič pro 6300 A v pevném provedení, který se vejde do 80 cm širokého montážního prostoru. To jej činí ideálním řešením pro nízkonapěťové aplikace. Při zakoupení tohoto výrobku obdrží zákazník QR kód na tzv. ID link, kde má k dispozici všechny návody: v případě Sentronu 3WA1 jde o úsporu cca 350 stran instrukcí na každý výrobek a celkovou roční úsporu 50 t CO2

Sentron 3WA1 je zkonstruován na 30 tisíc provozních mechanických cyklů a jeho hodnoty Icu, Ics a Icw jsou o 30 % vyšší než u předchozího modelu. Pokud je výrobek provozován v teplotách do 55 °C, nedochází ke snížení jeho jmenovité proudové hodnoty zatížitelnosti.Opotřebené součásti jističe může uživatel vyměňovat sám přímo v místě instalace. Díky duálnímu ETU procesoru je zařízení možné upgradovat, ethernetový modul COM190 Profinet IO/Modbus TCP umožňuje další propojení s řídicími systémy a vzdálený přístup.  

Uvedené jističe Sentron jsou vybavovány funkcionalitami pro tzv. condition monitoring a prediktivní údržbu, čímž chrání další zařízení a aplikace. Jističe Sentron je také možné modernizovat a upgradovat, k dispozici je více než 500 náhradních dílů a dílů pro upgrade. 

Všechny výrobky nesoucí štítek Siemens EcoTech, se vyrábí v závodech, které využívají výhradně elektřinu z obnovitelných zdrojů, což přispívá k celkové ambici společnosti dosáhnout do roku 2030 uhlíkové neutrality. V závodě OEZ Letohrad se zelená energie využívá již od roku 2018.

Mariana Kellerová

Výstava Volty 700 x 200 px

Napsat komentář