Humanoid Figure se připravuje na svou první práci v továrně BMW

Datum 03.07.2024

Foto: Figure

Je to už více než čtvrt roku, kdy svět obletělo video s humanoidním robotem Figure schopným velice rychle improvizovat na nenadálé situace. Už tehdy o tento robot projevila zájem automobilka BMW, která jej chtěla zahrnout do svého výrobního procesu.

Humanoidů poháněných umělou inteligencí se vyvíjí hodně. Figure se ale učí velmi rychle. V praxi dokáže uchopovat velké a složité tvary svými prsty s gumovými koncovkami. Učí se jimi pohybovat, aniž by do něčeho narazil.

Nemalým úspěchem je i to, že Figure dokáže položit velký kus karosářského dílu s otvory do stojanu s polohovacími kolíky tak, aby tam přesně zapadl, jak jde vidět ve videu níže. V případě, že má tyto díly nasyzeny špatně, zorientuje se a nasadí je správně. A když si všimne, že nesedí úplně správně, ještě na ně poklepe hřbetem ruky a opraví tak své vlastní chyby, což je velký skok k samostanější práci těchto humanoidů.

Konkurenčních robotů pro jiné automobilky je několik: například společnost Apptronik uzavřela dohodu s Mercedesem o testování svého bota Apollo. Tesla má zase svého robota Optimus. Bude zajímavé sledovat, jak se tito roboti osvědčí přímo v reálném provozu.

René Pajurek
zdroj: New Atlas

Výstava Volty 700 x 200 px

Napsat komentář