Americký stát Wyoming dodává 12x více energie než sám spotřebuje

Datum 04.07.2024

Elektrické vedení vedoucí přes území Arrapahů v americkém státě Wyoming. Foto (Nikon D610): René Pajurek

V americkém státě Wyoming, známém především Yellowstonským národním parkem, žije něco přes půl milionů obyvatel a má tak při své rozloze čtvrt milionu kilometrů čtverečních druhou nejnižší hustotu zalidnění ze všech amerických států (nejnižší má Aljaška). Tak řídké zalidnění, asi dva obyvatele na kilometr čtvereční, poznáte při průjezdu Wyomingem kdy občas projedete vesnici (či spíše osadu) s cedulí “Populace 50”, často však i s nižším počtem obyvatel. Dalším unikátem, na který u nás nejsme zvyklí, jsou cedule upozorňující na vzdálenost příští benzinové stanice a obchodu s potravinami. Ty jsou i v jiných amerických státech, ale jen na těch ve Wyomingu může být varování na nedostupnost těchto služeb příštích více než 100 mil…

Vzdálenosti mezi jednotlivými městečky či osadami jsou ve Wyomingu opravdu obrovské. Foto (Nikon D610): René Pajurek

Energie z Wyomingu do zbytku Ameriky

V energetickém přínosu pro celou Ameriku je však tento řídce zalidněný stát důležitým hráčem, vyrábí totiž téměř 12krát více energie, než spotřebuje, a je druhým největším čistým dodavatelem energie mezi americkými státy, hned po Texasu. Wyoming je od roku 1986 státem s největší produkcí uhlí, na který v roce 2022 připadaly přibližně dvě pětiny veškerého uhlí vytěženého ve Spojených státech. Tento stát amerického západu vlastní téměř dvě pětiny zásob uhlí v USA v těžebních dolech.

Ropné vrty jsou ve Wyomingu k vidění velmi často. Foto (iPhone): René Pajurek

Wyoming byl v roce 2022 osmým státem s největší produkcí ropy v zemi, což představuje 2 % celkové produkce ropy v USA. Dále byl desátým největším producentem zemního plynu a na jeho produkci připadala přibližně 3 % produkce plynu uváděného na trh v USA. Díky velkému odvětví výroby energie a malému počtu obyvatel má Wyoming třetí nejvyšší spotřebu energie na obyvatele v Americe. Osobní doprava je zastoupena z velké části SUV či obrovskými pick-upy, pochopitelně s benzinovým pohonem (klasický sedan či hatchback na silnici témeř vůbec neuvidíte). Po Louisianě je Wyoming druhou energeticky nejnáročnější americkou státní ekonomiku v přepočtu na obyvatele.

I ve Wyomingu velkým tempem přibývají větrníky. Foto (iPhone): René Pajurek

Výroba větrné energie ve Wyomingu se od roku 2019 více než zdvojnásobila a v roce 2022 představovala 22 % celkové čisté výroby elektřiny ve státě. Na začátku roku 2023 měl stát o něco více než 3 000 megawattů výkonu větrných elektráren. Minulý měsíc položil Bill Gates ve Wyomingu základy nové jaderné elektrárny, která bude chlazená sodíkem místo vody a měla by být spuštěna v roce 2030. Ta ještě více zvýší energetickou důležitost tohoto západoamerického státu.

René Pajurek
zdroj: EIA

Výstava Volty 700 x 200 px

Napsat komentář