Větrná farma Golden Plains v Austrálii o výkonu 1,3 GW bude největší na jižní polokouli

Datum 06.07.2024

Foto: Vestas

Turbíny pro tento gigaprojekt v australském státě Victoria bude dodávat dánská společnost Vestas. Po dokončení bude mít větrná farma Golden Plains výkon 1,3 GW, což je v souladu s cílem Austrálie dosáhnout do roku 2050 nulových čistých emisí.

Vzhledem k velmi rozlehlému a z velké části neobývanému území se v Austrálii staví větrné elektrárny na pevnině, narozdíl třeba od Evropy, které investuje velké prostředky do větrných elektráren na moři. Společnost Vesta bude pro tento projekt vyrábět menší turbíny, než ty, které se používají na větrnících umístěných v moři.

Společnost Vestas posílila stávající spolupráci se společností TagEnergy a získala zakázku na inženýring, nákup a výstavbu (EPC) druhé etapy větrné farmy Golden Plains v Austrálii. Ve druhé etapě bude instalováno 93 větrných turbín Vestas V162-6,2 MW z platformy EnVentus.

Podle tiskové zprávy společnosti, Vestas v současné době realizuje zakázku EPC pro první etapu o výkonu 756 MW. Rozšíření poskytne dalších 577 MW, což představuje celkový výkon 1,3 GW, a stane se tak vůbec největší pozemní větrnou farmou od společnosti Vestas. Po dokončení první a druhé etapy dodá Vestas také 30letou smlouvu o servisu a údržbě (AOM5000), která zajistí optimální výrobu energie do australské sítě.

“Díky našim nejlepším lidem, větrným turbínám a schopnostem ve své třídě je společnost Vestas potěšena, že může postavit a servisovat tento přelomový projekt. Jako největší světový dodavatel větrné energie jsme se vždy zasazovali o udržitelnou budoucnost Austrálie a děkujeme společnosti TagEnergy i našim subdodavatelským partnerům, že se k nám připojili v této světově významné misi,” Purvin Patel, prezident společnosti Vestas Asia Pacific.

Očekává se, že dodávky větrných turbín Vestas pro druhou etapu větrné farmy Golden Plains budou zahájeny v prvním čtvrtletí roku 2025 a uvedení do provozu bude zahájeno v prvním čtvrtletí roku 2026. Po uvedení do provozu bude tato větrná farma největší na jižní polokouli.

René Pajurek
zdroj: Vestas

Výstava Volty 700 x 200 px

Napsat komentář