Kompenzace tlaku v rozváděčových skříních

Datum 09.07.2024

DAK 284 – Ventilační kabelová průchodka. Foto: GHV Trading

Kolísání tlaku v rozváděčových skříních představuje významný problém zejména pro elektronické součástky, které tak mohou být vystaveny vlhkosti a prachu. 

Princip kompenzace tlaku

Rozdíly vnitřního a venkovního tlaku ve skříních s vysokým stupněm krytí vznikají v důsledku kolísání teplot. Když teplota stoupá, vzduch uvnitř skříně se rozpíná a zvyšuje tlak, zatímco při poklesu teploty dochází k podtlaku. Tyto změny mohou způsobit průnik vlhkosti a prachu přes těsnění, což vede ke kondenzaci a korozi elektronických komponentů. Pro vyrovnání těchto tlakových rozdílů jsou nezbytné kompenzační prvky, které zajišťují ochranu vnitřního prostoru skříně. 

 Kompenzátory tlaku nacházejí široké uplatnění také ve fotovoltaických elektrárnách. Fotovoltaické systémy jsou často vystaveny extrémním teplotním výkyvům, což způsobuje kolísání tlaku uvnitř jejich rozváděčových skříní. Použití kompenzátorů tlaku v těchto systémech zajišťuje, že vnitřní elektronické součástky jsou chráněny před vlhkostí a prachem, což je klíčové pro dlouhodobou spolehlivost a efektivitu solárních elektráren.


DA 284 – Kompenzátor tlaku

Portfolio kompenzátorů tlaku

Stego, přední výrobce kompenzátorů tlaku, neustále inovuje své produkty, aby splňovaly nejvyšší standardy kvality a spolehlivosti. Produkty jako DA 084 a DA 284 jsou navrženy tak, aby poskytovaly spolehlivou ochranu proti vlhkosti a prachu. 

Kompenzační větrací mřížky DA 284 využívají polopropustnou membránu, která umožňuje odvádění vzduchu a vlhkosti ven ze skříně, zatímco dovnitř prochází pouze suchý vzduch. Tento mechanismus zajišťuje, že vnitřní prostor skříně zůstává suchý a čistý, což výrazně prodlužuje životnost elektronických součástek​. Tyto kompenzátory se vyrábějí i ve verzích (velikostech) M12 a v nerezovém/hliníkovém provedení. V tomto provedení jsou zvláště vhodné pro použití v prostředí s vysokou vlhkostí a velkými rozdíly teplot (například v potravinářství).


DA 284 – Nerezový kompenzátor tlaku

Kompenzátory tlaku DA 284 jsou dostupné také v konstrukční variantě s lamelovou konstrukcí (Snap-In), která zajišťuje až o 67% vyšší průtok vzduchu a o 80% rychlejší instalaci ve srovnání s tradičními modely. Nový typ membrány poskytuje lepší ochranu proti vlhkosti a prachu, což je klíčové pro zachování funkčnosti a bezpečnosti elektronických zařízení.

 Kromě výše zmíněných nabízí Stego také další řešení pro průmyslové aplikace, jako jsou ventilační kabelové vývodky DAK284. Tyto vývodky spojují funkci zavádění a udržování napájecích kabelů svítidel s funkcí vyrovnávání tlaku a mikroventilace uvnitř svítidel. Díky vysokému stupni IP (IP68) a různým velikostem (M12, M16, M20) jsou ideální pro široké spektrum aplikací.


DA 284 – Kompenzátor tlaku (Snap -IN)

Závěr

Kompenzátory tlaku jsou nepostradatelným prvkem pro ochranu rozváděčových skříní před negativními vlivy kolísání tlaku. Produkty od Stego, které GHV Trading nabízí, poskytují spolehlivou a efektivní ochranu, která zajišťuje dlouhou životnost a bezproblémový provoz elektronických součástek. Pro více informací o našich produktech a jejich aplikacích navštivte naši webovou stránku nebo nás kontaktujte přímo. Rádi vám poskytneme veškeré potřebné informace a odbornou podporu.

Patrik Popela

Výstava Volty 700 x 200 px

Napsat komentář