U Mělníku je spuštěn hybridní zdroj energie za miliardu korun. Má největší baterii a letecké turbíny od Rolls-Royce

Datum 11.07.2024

Tento hybridní zdroj energie s největším bateriovým úložištěm v ČR přispěje ke stabilizaci přenosové soustavy. Foto: René Pajurek

Obec Vraňany na Mělnicku známá především jahodovou farmou si dnes připsala jedno velké prvenství. Dnešním dnem se totiž zde spouští největší hybridní zdroj energie s největším bateriovým úložištěm u nás. Samotná baterie s kapacitou 22 MWh má výkon 20 MW a do přenosové sítě dokáže v případě potřeby dodávat elektřinu během několika vteřin od požadavku. Hybridní zdroj Energy nest má ale celkový instalovaný výkon 52,4 MW. To už je úctyhodný výkon, který výrazně přispěje ke stabilizaci přenosové soustavy.

Bateriové úložiště. Foto (2x): René Pajurek

Takový výkon je dosažen kombinací bateriového úložiště a spalovacích leteckých turbín s dalším celkovým výkonem 32,4 MW. Náběh turbín v případě potřeby vyrovnat přenosovou soustavu samozřejmě není tak rychlý jako u baterií, ale i tak je to pouhých 90 sekund od povelu z ČEPS. A když už zmiňujeme plynové turbíny, nesmíme opomenout jejich světoznámého výrobce – je jim slavný Rolls-Royce. Jejich náběh zní jako opravdový start letadla. Turbíny dokáží pracovat s plynem až s 30% příměsí vodíku.

Plynová turbína. Foto: René Pajurek

„Obnovitelné zdroje energie mají již v roce 2030 stát za čtvrtinou produkce elektrické energie. Nicméně se jedná o zdroje, které nejsou schopny poskytovat služby výkonové rovnováhy.  Na druhou stranu plánujeme odklon od uhelných elektráren, které stojí za produkcí téměř 60% elektrické energie a zajištují stabilitu v síti. Chceme-li i v budoucnosti bezpečnou a stabilní elektrizační síť, musíme hledat zdroje nové. Energy nest odděluje výrobu elektrické energie od poskytování služeb výkonové rovnováhy a představuje řešení, které již dnes reaguje na budoucí potřeby energetiky,“ říká o projektu Darina Merdassi, ředitelka skupiny Decci, a.s. a členka představenstva E.nest Energy a.s.  a dodává: “Energy nest poskytne služby výkonové rovnováhy, a to v rozsahu provozu, který dosud poskytoval elektrárenský blok o výkonu 300 MW spalující hnědé uhlí a přispěje tím i k dosažení národních cílů v oblasti klimatu.“ 

Slavnostního spuštění hybridního energetického zdroje se kromě investora a novinářů zúčastnili také všichni dodavatelé tohoto projektu. Foto: René Pajurek

Použité technologie se v kombinaci s unikátním řídicím systémem vhodně doplňují a umožňují plně využít všech jejich vlastností pro poskytování podpůrných služeb ke stabilizaci sítě. Analýzy ČEPS ukazují, že stávající vývoj energetiky může vést k dramatickému poklesu regulačního výkonu pro poskytování služeb výkonové rovnováhy. Hybridní zdroj je v současnosti schopen poskytnout jakoukoliv kombinaci služeb výkonové rovnováhy – zajišťujících stabilitu v síti, jmenovitě zálohy pro automatickou regulaci frekvence (FCR), zálohy pro regulaci výkonové rovnováhy s automatickou aktivací (aFRR+) nebo zálohy pro regulaci výkonové rovnováhy s manuální aktivací (mFRR+) až do celkového výkonu 30 MW.

Takto vypadá hybridní energetický zdroj z hlavní silnice. Foto: René Pajurek

Samotná výstavba proběhla poměrně rychle. Za 14 měsíců vzniknul tento hybridní zdroj energie, který může být v budoucnu doplněn o výrobu zeleného vodíku technologií membránové elektrolýzy. Velká solární farma Vepřek o výkonu 35 MW je jen kousek od tohoto hybridního vyrovnávacího zdroje elektřiny.

Na realizaci projektu se podílely společnosti Siemens (dodavatel řídicích a komunikačních systémů), Centrax (dodavatel plynových turbín) a SMA (dodavatel bateriového úložiště).

ČVUT se postarala o algoritmy řídicích programů pro provoz zařízení. Pro financování tak nákladného projektu bylo důležité zapojení bank. Ty z celkové investice ve výši jedné miliardy korun poskytly úvěr ve výši 750 milionů korun.

Příkladné je, že Decci zvládla tuto investici bez jakýchkoliv dotací, pobídek či státních garancí…

René Pajurek

Výstava Volty 700 x 200 px

Komentáře k článku (3)

  1. Ještě chybí přesné souřadnice GPS u toho chlubení se o energetice. Ruští náckové to mají opravdu snadné. Aspoň omylem nezasáhnou jahodové pole a budeme žřát jahody potmě.

Napsat komentář