Výměna zdroje tepla s dotací: Nechte si proplatit až 50 % nákladů
02.02.2023Na výměnu neekologických kotlů měly české domácnosti čas původně do září 2022. Lhůta se nakonec o dv...
Datum 19.07.2024
Foto: Acetex
Od 1. září letošního roku začne platit zákaz provozu kotlů na tuhá paliva 1. a 2. třídy, případně bez určení třídy, tedy těch nejvíce znečišťujících životní prostředí. Na oslovení dodavatele tak mají majitelé starých kotlů v podstatě posledních pár týdnů, protože těm, kteří si obměnu nezajistí včas, hrozí pokuta až 50 000 Kč. Důležité je, aby do 31. srpna 2024 měl vlastník kotle podanou žádost o výměnu, byť fyzicky ještě kotel zaměněn nebude.
Prvním krokem, který byste měli učinit, je ověřit, že právě váš kotel spadá do kategorie, které se zákaz týká. Emisní třídu najdete na výrobním štítku nebo v dokladu o kontrole technického stavu a provozu kotle. Pokud kotel žádný emisní štítek nemá, jedná se o nejstarší typ a povinná výměna se ho také týká.
Jedním z určujících ukazatelů by mělo být jeho využití v rámci domácnosti. Tedy to, zda se využívá pouze pro vytápění, nebo také pro ohřev vody. Faktorů, které hrají roli, je ale celá řada, od výše investice, požadavků na komfort, tepelné ztráty, otopné soustavy až po venkovní i vnitřní dispozice domu.
Na výběr je několik variant technologií, které dané potřeby domácnosti pokryjí. Mezi ty nejčastější patří dnes tepelná čerpadla a plynové kotle. “Finálnímu rozhodnutí by každopádně měla vždy předcházet nezávazná konzultace s odborníkem, který se osobně seznámí se situací v dané nemovitosti a posoudí všechny možnosti,” vysvětluje René Milota, jednatel společnosti Acetex.
Tepelné čerpadlo je v současnosti nejperspektivnějším zdrojem vytápění v domácnostech a také tím nejefektivnějším. Zároveň je kolem této technologie stále mnoho mýtů a polopravd. Tepelné čerpadlo je sice nejvhodnější použít v kombinaci s podlahovým vytápěním, ale fungovat může v dobře dimenzované soustavě bez problému i s radiátory.
Není také pravda, že tepelné čerpadlo nelze použít v nezatepleném domě. I tam, kde je velká tepelná ztráta může tepelné čerpadlo výrazně snížit náklady na vytápění. “Samozřejmě to ale není ideální postup. Nejdřív by mělo dojít k zateplení domu, výměně oken a až poté k výměně zdroje vytápění, který bude správně dimenzován na novou tepelnou ztrátu domu,” říká Milota.
Překážkou pro výběr tepelného čerpadla mohou být spíše parametry a stav otopné soustavy, které by měl posoudit odborník přímo na místě. Druhou problematickou situací jsou nemovitosti, které nemají dostatek prostoru pro instalaci venkovní nebo vnitřní jednotky tepelného čerpadla. Pokud takový prostor chybí, lze zvažovat specifické typy čerpadel a instalace kombinovaných jednotek, ale je nezbytné nejdříve provést podrobný návrh umístění technologie a posoudit realizovatelnost instalace.
Naopak obavy z hlučnosti nemusí být na místě, protože nejmodernější jednotky se vyznačují velmi tichým provozem. “Zároveň nedoporučujeme tepelná čerpadla zavěšovat na zeď domu, případně na střechu. Nejenže by taková instalace nesplňovala doporučený instalační postup výrobce, ale mohly by se tak přenášet vibrace skrz konstrukci domu a zároveň by tepelné čerpadlo nebylo dobře přístupné pro servisního technika,” varuje René Milota z Acetexu.
Plynový kondenzační kotel může být řešením a i jakousi alternativou tepelného čerpadla. Jeho výhodou je nižší pořizovací cena, nízké provozní náklady a kompaktní řešení. Plynové kondenzační kotle představují vysokou účinnost, méně emisí a jednoduchou obsluhu díky digitálnímu ovládání s možností ovládání přes WiFi. Vyznačují se také dlouhou životností díky nerezovému výměníku.
Vybrané kotle například od renomovaných německých značek jsou navíc připraveny pro budoucnost. Jsou certifikovány pro 20% spalování vodíku (H2) v zemním plynu. Na druhou stranu je nutné říct, že plyn představuje určitou nestabilitu. Nejen pokud jde o jeho dodávky a cenu, ale i co do celkového trendu.
Variantou řešení současné situace může být i pořízení nového kotle na uhlí, tedy kotle vyšší emisní třídy. To se ale zdá být slepá ulička. Ministerstvo životního prostředí totiž nedávno ohlásilo, že do roku 2034 plánuje opustit uhlí kompletně. Což v praxi bude znamenat postupný zákaz všech typů kotlů na uhlí, a to včetně nízkoemisních, nových a moderních. Pořídit si dnes stejný kotel vyšší třídy by tak znamenalo vlastně jen vytloukat klín klínem.
“Proto doporučuji myslet dopředu a zvolit takový zdroj tepla, který nebude potřeba v několika letech měnit či upravovat. Je potřeba myslet i na náklady spojené s přizpůsobením stávajícího systému pro nový zdroj. V případě moderních spalovacích kotlů je většinou vyžadována i rekonstrukce komínů,” popisuje Mitola z Acetexu.
V současné době lze dotace čerpat ze tří programů, a to Nová zelená úsporám, NZÚ Light a Kotlíková dotace. Jednotlivé programy jsou určené pro různé typy žadatelů a zároveň zahrnují různá opatření, která lze využít.
Například nejvyšší částku, a to až 180 000 Kč, lze čerpat z Kotlíkové dotace, která je určena pro seniory a nízkopříjmové domácnosti. Od září ale Ministerstvo životního prostředí plánuje radikální snížení dotací na kotle a tepelná čerpadla, proto je právě nyní nejvhodnější čas o dotaci spojenou s výměnou zažádat.
“Přestože dotační podmínky mohou být složité a proces podání se v jednotlivých dotačních programech liší, není třeba se toho obávat. Klientům nabízíme nejen dotační poradenství, ale také bezplatné podání dotace bez závazku,” říká René Milota ze společnosti Acetex.
Poradit se s odborníky dává smysl nejen v oblasti dotací, ale i ohledně volby typu nové technologie, která nahradí starý kotel. Ideálně by mělo jít o odborníka, který se nesoustředí např. jen na tepelná čerpadla nebo jen na plynové kotle, ale dokáže konkrétní situaci zhodnotit objektivně.
Kromě ověřených instalačních firem jsou podle informací Státního fondu životního prostředí (SFŽP) pro tyto konzultace zájemcům o dotaci z programu Nová zelená úsporám Light bezplatně k dispozici i poradci z řad Místních akčních skupin a energetických středisek EKIS. Tito poradci na požádání zkonzultují předložené návrhy dodavatelských smluv před jejich podpisem, mohou upozornit na případné nestandardní smluvní ujednání, postupy nebo podezřelé aktivity.
Pomoci s ověřením spolehlivosti instalační firmy mohou také členové rodiny či sousedé a známí, kteří již realizovali podobné projekty, a mohou tak poskytnout informace na základě vlastních zkušeností. Reference lze podle doporučení SFŽP čerpat i na ověřených online portálech jako např. refsite.info, vodítkem může být i členství dodavatele v některé z oborových organizací.
Martin Suchánek