Vědci z Texasu vyvinuli nosní sprej na léčbu Alzheimerovy choroby

Datum 28.07.2024

Foto: Deep AI (deepai.org)

Na počátku tohoto měsíce zveřejnila americká University of Texas – Medical Branch (UTMB) studii představující inovativní léčbu Alzheimerovy choroby nosním sprejem, která prokázala slibné výsledky při odstraňování škodlivých nánosů tau proteinu a zlepšování kognitivních funkcí u starších myší s neurodegenerativními chorobami. Mělo by se jednat o významný pokrok v boji proti neurodegenerativním onemocněním, jako je Alzheimerova choroba a demence.

„Tato metoda nosního spreje otevírá nové možnosti neinvazivního podávání terapeutických protilátek proti tau přímo do mozku a je příslibem pro mnoho neurodegenerativních onemocnění,“ uvedl Dr. Rakez Kayed, hlavní autor a profesor na neurologickém oddělení UTMB.

Ve zdravém mozku pomáhají tau proteiny udržovat pořádek. Při neurodegenerativních onemocněních se však mohou abnormálně zkroutit a vytvářet spleti, které narušují funkci neuronů a vedou k poklesu kognitivních funkcí, píše se ve zprávě UTMB. Současná imunoterapie tau se potýká s účinností kvůli své omezené schopnosti proniknout do intracelulárních kompartmentů, kde se tyto tau nahromaděné struktury nacházejí.

Kayed a jeho tým vyvinuli specifický typ protilátky TTCM2, která selektivně rozpoznává toxické nahromadění tau a zaměřuje se na ně. Protilátka byla zabalena do částic, aby se lépe dostala do mozku nosní cestou. Tato metoda obchází hematoencefalickou bariéru, která je významnou překážkou v léčbě neurodegenerativních onemocnění, a zajišťuje rychlé a účinné dodání léčby. Podle Kayeda tato metoda nejen zlepšuje dodávku terapeutických protilátek, ale také zvyšuje jejich účinnost při odstraňování tau agregátů a zlepšování kognitivních funkcí.

Jednorázová dávka TTCM2 byla podána intranazálně (nosním sprejem) starým myším, které byly geneticky upraveny tak, aby se u nich projevil lidský tau. Po třech hodinách byl TTCM2 distribuován do různých oblastí mozku, včetně jejich intracelulárních kompartmentů, kde odstranil „zárodečné“ intracelulární agregáty tau a tau na synaptických spojeních mezi neurony v mozku.

Podstatným aspektem tohoto přístupu je, že zahrnuje TRIM21, intracelulární receptor pro protilátky a E3 ligázu, která je známá tím, že zprostředkovává odstraňování patogenů vázaných na protilátky, jako jsou viry. V této studii TRIM21 usnadňoval odstraňování intracelulárních agregátů tau vázaných na protilátky, čímž zvyšoval terapeutický účinek a zlepšoval kognitivní funkce u myšího modelu. Podle UTMB by tento pokrok mohl významně ovlivnit strategie léčby Alzheimerovy choroby a příbuzných tauopatií a nabídnout novou naději pro miliony pacientů trpících těmito vysilujícími stavy.

Výzkumníci plánují pokračovat v předklinických studiích TTCM2 s cílem přejít ke zkouškám na lidech. Jejich cílem je proměnit tyto slibné výsledky v reálné možnosti léčby.

Petr Dvořák
zdroj: The University of Texas Medical Branch at Galveston

EPM 700 x 200 px

Napsat komentář