Pružné proudové spojky a zemnicí vodiče

Datum 06.08.2024

Řada elektrických zařízení vyžaduje vodivé propojení v rámci uzemnění nebo pro trvalé vedení proudu. U některých zařízení, jako jsou např. transformátory, motory, generátory dochází k mechanickým rázům, vibracím či pohybu a vyžadují pružné vodiče, které vyhoví vysokým proudovým zátěžím a zároveň splní požadavek pružnosti a ohebnosti.

Pro použití v těchto aplikacích jsou nejvhodnější pružné spojky vyrobené z tenkých měděných lamel nebo z pletenců – pásků nebo lanek. Firma GHV Trading nabízí ve svém sortimentu svařované a nýtované lamelové spojky, a spojky ze splétaných pásků nebo lanek, vyrobené z elektrotechnické bezolovnaté mědi.

Lamelové spojky jsou vyrobené z tenkých měděných, případně hliníkových, lamel o tloušťce 0,3 mm nebo v případě požadavku vysoké flexibility je možné dodat spojky z lamel o tloušťce 0,10 mm. Výroba kontaktních ploch je prováděna svařením pod vysokým tlakem, což zajišťuje minimální přechodový odpor mezi jednotlivými lamelami. Měděné spojky je možné dodat s pocínovanými nebo postříbřenými připojovacími plochami. Tyto spojky jsou více odolné vůči oxidaci a mohou se použít i k připojení na hliníkové pásoviny.

Spojky ze splétaných pásků nebo lanek je možné použít u aplikací s větším rozsahem ohybu nebo tam, kde se musí propojit dvě pohybující části. Vyrábějí se z pletenců o průřezu podle požadavku, spletené z drátků o průměru 0,20 mm. Pokud je vyžadována vysoká pružnost spoje, tak je možné nabídnout pletence vyrobené z drátků o průměru 0,10 mm.

Kontaktní plochy pružných Cu spojek jsou vyráběny z měděných trubek, které jsou po navlečení na pletenec zalisovány pod vysokým tlakem. Koncovky takto vyrobené mají téměř nulový přechodový odpor a jsou vhodné pro trvalé vedení vysokých proudů. Připojovací plochy jsou standardně pocínované, nicméně je možné dodat i koncovky postříbřené. Podle aplikace a použití lze dodat pružné spojky s izolací. Při použití izolace je však nutné vzít v úvahu nejen omezení chlazení spojky, což má za následek snížení proudové zatížitelnosti, ale i omezení flexibility.

Pružné spojky je možné vybírat z katalogových typů, u kterých jsou parametry definovány, nebo je možné vyrobit spojky přesně podle požadavků aplikace. Při specifikaci pružných spojek je nutné znát minimálně požadovaný průřez pro jmenovité proudové zatížení, rozměry kontaktních ploch a délku spojky. Upřesnit požadavek na rozteče vrtání a průměry otvorů v připojovacích plochách. Spojky lze dodat i bez otvorů, pokud se způsob připojení řeší až na místě připojení.  

Ing. Jan Jaroš, GHV Trading, spol. s r. o.

Pro další informace navštivte web společnosti GHV Trading, spol. s r.o.

Stego 700 x 200 px

Napsat komentář