U Chocně bude brzy spuštěna největší pozemní solární elektrárna s pohyblivými panely

Datum 17.08.2024

Průběh instalace FVE v Sudslavě u Chocně. Foto: Greenbuddies

Největší pozemní solární elektrárna s pohyblivými panely se dokončuje v obci Sudslava u Chocně. Fotovoltaiku o velikosti sedmi fotbalových hřišť s výkonem cca 5,3 MWp tam staví česká společnost Greenbuddies. Tato instalace v Pardubickém kraji je dále výjimečná v tom, že z celkového počtu více než osmi tisíc panelů se bude přibližně čtvrtina po celý den otáčet směrem za sluncem pomocí trackerů. To vede k významnému navýšení výrobní kapacity elektrárny, výkon otáčivých panelů se totiž díky této funkci zvyšuje až o třicet procent.

V obci Sudslava v Pardubickém kraji aktuálně vzniká pozemní FVE o výkonu více než 5 MWp velká jako sedm fotbalových hřišť. Z celkového počtu více než osmi tisíc panelů se bude přibližně čtvrtina otáčet za sluncem.

Projekt v Sudslavě naznačuje, že v letošním roce lze v České republice očekávat významný nárůst velkých pozemních solárních instalací. A to až o stovky procent. Jedním z hlavních důvodů tohoto opožděného boomu jsou – ve srovnání se střešními instalacemi – zdlouhavé povolovací procesy u pozemních elektráren, jež trvají až několik let. Letos tak konečně začíná docházet na realizaci projektů, jejichž příprava započala v roce 2022, nebo i dříve. Urychlit vznik pozemních instalací si dala za cíl od konce ledna 2023 účinná novela energetického zákona, přezdívaná LEX OZE I. Podle ní není pro výstavbu obnovitelných zdrojů energie nutné měnit územní plán, jejich realizaci navíc staví do veřejného zájmu. Vzrůst by měl i počet nových solárních parků, tedy elektráren o velikosti 10 MW a více.

Elektrárna v Sudslavě se staví na pozemku o rozloze 5 hektarů a bude tvořena 8544 solárními moduly s celkovým plánovaným výkonem 5,297 MWp. Z toho téměř dva tisíce panelů s výkonem 1,2 MWp budou instalovány na jednoosých trackerech, které umožní panelům sledovat pohyb slunce na obloze. V průběhu představební přípravy proběhlo zaměření pozemku pro budoucí elektrárnu pomocí dronu kvůli kopcovitému terénu. Na základě tohoto měření byla vypracována 3D topografická studie pro ověření a upřesnění ramovacího plánu pro zmíněné trackery.

Martina Svitáková

Stego 700 x 200 px

Napsat komentář