S hledáním závad budou pomáhat automatické drony s AI
29.06.2024Automatické drony při inspekcích elektrického vedení a následné vyhodnocování těchto kontrol pomocí ...
Datum 23.08.2024
Bezpilotní letoun Orlan-10 vystavený na výstavě „InterAeroCom 2010“ v Petrohradě. Foto: Wikipedia (CC BY-SA 3.0)
Nad jadernou elektrárnou Brunsbüttel nedaleko Hamburku bylo včera spatřeno několik dronů. Německo zahájilo vyšetřování těchto opakovaných přeletů dronů nad kritickou infrastrukturou země. Hlavní podezření je podle státního zástupce na tzv. „agenturní činnost za účelem sabotáže“, uvedl včera státní zástupce ve Flensburgu Bernd Winterfeldt. Informuje o tom na základě zprávy z deníku Bild agentura Reuters.
Policie má, podle deníku Bild podezření, že byly tyto akce prováděny pomocí ruských letounů Orlan-10 (viz. úvodní obrázek), ty mají dolet 500 až 600 kilometrů a mohou letět rychlostí přes 100 kilometrů za hodinu. Dále Bild uvedl, že bezletová zóna nad jadernou elektrárnou v severním Německu byla během srpna několikrát porušena a mohla být vypuštěna z lodí v Severním moři. V průmyslovém areálu ve městě Brunsbüttel se kromě jaderné elektrárny nachází i terminál LNG a chemické závody. Další podrobnosti o vyšetřování však německé úřady nemůžou poskytnout z důvodu bezpečnosti státu.
Několik evropských zemí v posledních měsících oznámilo řadu případů špionáže a sabotáží, u nichž existuje podezření, že byly provedeny na příkaz Ruska. Údajné ruské špionážní kruhy byly odhaleny v zemích včetně Ukrajiny, Spojeného království a Slovinska. Podle šéfů zpravodajských služeb verbuje Kreml k sabotážím často násilné pravicové extremisty.
Německo je v současnosti, po počátečním váhání při vpádu ruských vojsk na Ukrajinu, jedním z největších dodavatelů vojenské pomoci této napadené zemi a proto musí dbát zvýšené pohotovosti kvůli sabotážní činnosti. V dubnu byli zatčeni dva německo-ruští státní příslušníci, otevírá se nová karta, pro podezření z plánování sabotážních útoků, což úředníci označili za vážnou snahu podkopat vojenskou podporu Ukrajiny.
Ruská stopa, podle ministra Rakušana, byla jednoznačně potvrzena letos v červnu i u nás, kdy cizinec z Jižní Ameriky provedl žhářský útok v depu dopravního podniku v Praze. Ve Varšavě vyslovil polský premiér Donald Tusk podezření, v souvislosti s květnovým požárem obchodního centra, rovněž na zapojení Kremlu.
Petr Dvořák
zdroj: Reuters