Drony Phasa-35 by mohly nahradit geostacionární satelity
30.09.2023Každého asi nejprve napadne otázka jak se v podmínkách atmosféry můžou drony udržet tak dlouhou dobu...
Datum 04.09.2024
Vygenerováno v OpenAI
Jako drak od Denerys chrlící oheň v seriálu Hra o trůny vypadá na videu dron se zápalnou směsí, který použili ukrajinští vojáci k vypálení lesního pásu v „šedé zóně“ v Záporoží. S největší pravděpodobností tento “ohnivý” útok o teplotě až 2500 °C způsobuje termit, který se skládá ze snadno dostupných složek: prášku zoxidovaného železa a hliníku. Místo útoku je zde.
Nejvýkonnější FPV drony mohou nést až 8 kilogramů nákladu na vzdálenost až 5 kilometrů. Operátoři bezpilotních letounů používají termit, který shazují z dronů na střechy budov, kde se nacházejí nepřátelští bojovníci a do poklopů opuštěných nepřátelských obrněných vozidel – díky obrovskému žáru tam pak vybuchne i veškerá munice ve vozidle.
Obvykle se tato munice vyrábí ve formě náloží o hmotnosti do 1 kilogramu v kovovém pouzdře čtvercového tvaru, které zabraňuje případnému převrácení při pádu. Cena takové munice, se podle porálu Militarnyj, pohybuje od 450 UAH což je 250 Kč. Její konstrukce je velmi jednoduchá a její komponenty jsou cenově dostupné. Toto video demonstrující likvidaci nepřítele v lesíku mezi poli koluje na sociálních sítích.
Termit obsahuje pyrotechnickou směs kovu a oxidu železitého. Žár o teplotě 2500 °C, který se rozšíří po výbuchu, je velmi těžké uhasit a dokáže propálit i velmi odolný kov, píše americký deník Newsweek. Není to ale poprvé, kdy Ukrajinci použili termitové nálože, podle Forbesu je používají i k ničení nehybné ruské techniky nebo ruských stanovišť.
Zápalné zbraně však na Ukrajině používá i ruská armáda. Jedná se o vakuové bomby nebo munici s bílým fosforem, která se používala už za první světové války nebo během války ve Vietnamu. V případě ohrožení civilního obyvatelstva však mezinárodní právo zakazuje použití těchto bomb.
Petr Dvořák
zdroj: Militarnyi