Míra autonomie umělé inteligence se v bojích na Ukrajině rychle zvyšuje
08.05.2024Na obou válčících stranách konfliktu na Ukrajině vyvolaného před dvěmi roky ruskou invazí, se v posl...
Datum 07.09.2024
Atrapy stáhaček F-16 od české firmy Inflatech v Dánsku na výstavě Industry Days. Foto: síť X
Na obranné výstavě Industry Days v Dánsku se minulý měsíc docela dobře předvedla česká firma z Děčína. Ta u nás vyrábí nafukovací makety nejrůznějších vojenských zařízení, jako jsou třeba radary, vojenská nákladní vozidla, tanky nebo letadla. A právě nafukovací atrapy letadel F-16 vzbudily v Dánsku veliký zájem. Je to dáno v souvislosti s tím, že Ukrajina nedávno obdržela stíhačky F-16 ve válce proti Rusku.
Firma Inflatech se sice může pochlubit s deseti lety na trhu, není však jediná, která může dodat tyto atrapy ke zmatení nepřítele. Objevily se nepotvrzené zprávy, že Spojené státy dodaly Kyjevu také klamné cíle F-16 a Ukrajina také staví vlastní verze v dílnách po celé zemi.
První zpráva o příletu (skutečných) stíhaček F-16 vyšla letos v červenci. Následovalo prohlášení ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, že jeho země stíhačky obdržela a poděkoval spojencům z NATO za pomoc. Na Ukrajině jsou do těchto stíhaček vkládány velké naděje pro Kyjev a jeho odbojové úsilí. Ačkoli počet F-16, které Kyjev k dnešnímu dni má, není jasný, spojenci z NATO se zavázali poskytnout zemi více než 60 kusů.
Atrapy, které ze vzduchu operátor dronu nebo pilot letadla těžko rezezná udělají velkou službu také na finančních nákladech na útoky ze strany Ruska. Minimálně jednou raketou za šest a půl milionu dolarů, tedy přibližně za 150 milionů korun, zasáhli Rusové atrapu HIMARS.
Češi na výstavě vyzdvihli velké výhody svých atrap. Jako jedna z nich je například možnost rychlého vybalení jedním člověkem, který i takto velkou atrapu zvládne rozbalit sám, a to do 10 minut. Inflatech dále uvádí, že jeho výrobky nesou generátor radarové signatury a integrovaný systém řízení tepelného systému. Není divu, že zájem o její produkty byl na výstavě velký. Výstavu pořádalo dánské ministerstvo obrany Organizace pro akvizice a logistiku (DALO).
René Pajurek
Jedna řízená velkorážní fragmentační puma má cenu o tři řády nižší a “rozfoukne” ne jednu “návnadu, ale rovnou celé letiště “návnad”. Vyplatí se to při ceně jednoho cíle kolem statisíce korun? Jasně, že vyplatí, zvlášť když je stále co odpalovat, bohužel…
Tak to se mi ulevilo. To co havarovalo nebyla opravdová F-16, ale nafukovací atrapa.
Nějaká česká firma by už brzy měla začít s výrobou nafukovacích atrap té naší pětikoalice pod vedením kmotra Fialy. Protože příští rok až se opravdu seznámí se současnou realitou, tak jim většina národa bude chtít nakopat zadek.
To je dobré vytrubovat ⁉️
Dobrý den. Stačí podepsat zakázku a máme F-16 dost na mnoho let, i F35. Stačí, když si nepřítel myslí, že je máme. A těch pár miliard teď může pí. ministryně odklonit. Jestli už nejsou odkloněny.