Co je pentrit nebo také PETN, který byl v inkriminovaných pagerech?

Datum 21.09.2024

Foto: Wikipedia, CC-BY-SA-4.0

Ze dvou tužkových baterií v pagerech jen jedna dodávala energii. Ta druhá, k nerozeznání od první, byla plná trhaviny pentrit běžně označovaná zkratkou PENT, PETN, PENTA nebo TEN. Explodovala pravděpodobně po zahřátí sousední lithium-iontové baterie. Pentrit je bílá krystalická látka o hustotě 1,77 g/cm3 s teplotou tání 141,4 °C. Při této teplotě se také samovolně explozivně rozkládá, což znemožňuje jeho odlévání do forem. K jeho explozi tak stačí zahřát na maximální teplotu třeba právě vedlejší Li-Ion akumulátor.

Značné škody už může způsobit 5 gramů této látky. Libanonský bezpečnostní zdroj citovaný televizí Al-Džazíra však uvedl, že v každém pageru byla umístěna výbušnina o hmotnosti menší než 20 gramů.

Pentrit, nebo-li pentaerythritol-tetranitrát, jak zní celé jméno této chemické sloučeniny, pochází z Německa. Německý chemik Bernhard Tollens jej vyrobil už v roce 1871. Masové rozšíření nastalo až v době první a druhé světové války. Pentrit je velice těžko odhalitelný běžnými detekčními přístroji a proto jej často používají teroristé, mimochodem je také jednou ze složek při výrobě nejslavnější české výbušniny Semtex.

Jako explozivum je poměrně značně stabilní vůči mechanickým impulsům, což je pro instalaci do zařízení typu pager podstatná vlastnost – stejně jako mobily, tak i pagery občas spadnou na zem nebo je jejich uživatelé občas někde jen tak pohodí. To pentrit předurčuje pro výrobu detonátorů a roznětných náloží, dále pro výrobu tříštivých a trhavě tříštivých náloží menších kalibrů. Drtivá většina celosvětově používaných rozbušek obsahuje pentrit.

Pentaerythritol tetranitrát se však nepoužívá jen jako trhavina. Podobně jako glyceroltrinitrát, isosorbid dinitrát a jiné nitráty se používá při léčbě ischemické choroby srdeční a anginy pectoris k dilataci koronárních i periferních tepen a tím slouží ke zlepšení prokrvení tkání.

René Pajurek
zdroj: Wikipedia

Stego 700 x 200 px

Komentáře k článku (1)

  1. Někdo to musel vymyslet a vyrobit. Jistě budou lidé co to budou schvalovat, taky budou tací co to odsoudí. Jen aby to nedopadlo tak, že se budeme bát používat i ovládače na TV.

Napsat komentář