NASA hledá dobrovolníky pro roční pobyt v 3D tištěném habitatu Mars Dune Alpha
02.03.2024Uzávěrka přihlášek pro pozemskou simulaci pobytu na Marsu je už za měsíc. Jako lokaci zvolila NASA m...
Datum 22.09.2024
Foto: NASA
Nancy Grace Roman Space Telescope je jméno teleskopu, který chce NASA vypustit v roce 2027. Tým Goddardova střediska vesmírných letů NASA uvádí, že hlavní část teleskopu je již hotová. NASA plánuje vypustit na orbit tento teleskop pojmenovaný po americké astronomce Nancy Roman až v roce 2027. Hlavní součást teleskopu je již hotová. Nyní začnou inženýři pracovat na integraci dalších hlavních součástí observatoře, včetně vědeckých přístrojů a samotného teleskopu.
Teleskop bude plnit vědecké cíle i během pobytu na Zemi. K těmto cílům patří průzkum rozsáhlých oblastí vesmíru za účelem studia například: temné energie, záhadného kosmického tlaku, o němž se předpokládá, že urychluje rozpínání vesmíru; temné hmoty, neviditelné hmoty viditelné pouze prostřednictvím jejího gravitačního vlivu; a exoplanet, světů mimo naši sluneční soustavu.
V této sestavě budou nakonec umístěny komunikační, energetické a pohonné systémy propojené 70 kilometry kabelů. Po dokončení zamíří teleskop Roman do vesmíru a usídlí se v Lagrangeově bodě L2 mezi Zemí a Sluncem. Tam také pracuje vesmírný teleskop Jamese Webba z NASA, ale Roman nebude mít stejné schopnosti jako Webb – je to skromnější teleskop, ale přesto je pro budoucnost astronomie životně důležitý.
Roman bude, podle vyjádření NASA, denně posílat zpět na Zemi 1,4 terabajtu dat, ve srovnání s asi 50 až 60 gigabajty z vesmírného teleskopu Jamese Webba a třemi gigabajty z Hubbleova vesmírného teleskopu.
Tento milník je vyvrcholením osmileté práce stovek lidí na návrhu, stavbě a testování kosmické lodi. Zaměstnanci Goddardova střediska vesmírných letů byli mozkem, konstruktéry a realizátory. A spolupracovali s dodavateli, kteří dodali všechny správné součástky, píše se ve zprávě NASA.
Důmyslné uspořádání kosmické lodi také umožnilo týmu přizpůsobit se měnícím se časovým plánům. Kosmická loď testem prošla a nyní se v NASA připravují na instalaci užitečného zatížení – všech přístrojů Romana a samotného dalekohledu. Příští rok tyto systémy v NASA společně otestují a začnou integrovat poslední součásti tohoto teleskopu tak, aby se jej v roce 2027 podařilo vypustit do vesmíru.
Petr Dvořák
zdroj: NASA