Výzkum ABB a CERN: snížení spotřeby energie chladicích a ventilačních systémů o 17,4 %
19.03.2024Společnosti ABB a CERN, jedna z předních laboratoří pro výzkum částicové fyziky se sídlem ve švýcars...
Datum 29.09.2024
Foto: René Pajurek
Evropská laboratoř pro fyziku částic (CERN) dnes slaví 70. výročí svého založení. Letošní významný rok je poctou pozoruhodnému přínosu CERNu k vědeckým poznatkům, technologickým inovacím a mezinárodní spolupráci v oblasti částicové fyziky. CERN byl založen 29. září 1954. Jeho cílem bylo vrátit do Evropy špičkový vědecký výzkum a podpořit mírovou spolupráci v oblasti základního výzkumu. Toto společné úsilí posunulo hranice lidského poznání a technologií.
S budováním výkonnějších urychlovačů a experimentů byly učiněny zásadní objevy a inovace. V roce 2009 byl na francouzsko-švýcarské hranici západně od Ženevy spuštěn velký hadronový urychlovač. S tímto zařízením pracuje okolo 9500 vědců, což je polovina všech částicových fyziků na světě.
Vědci reprezentují 500 univerzit či jiných odborných pracovišť a více než 80 národností. V roce 2012 zde byl objeven Higgsův boson. V CERNu se také zrodil World Wide Web a vznikly zde technologie, které se využívají v dalších oblastech, včetně lékařské diagnostiky a terapie a ochrany životního prostředí. V současnosti je zde prováděn základní výzkum na subatomární úrovni.
V současné době má CERN 23 členských států, 10 přidružených členských států a živou komunitu 17 000 lidí z celého světa, kteří jsou zastoupeni více než 110 národnostmi.
René Pajurek
zdroj: CERN