Jak se převáží 67metrový list větrné turbíny
31.12.2021Na závěr letošního roku jsme pro vás připravili sérii zajímavých snímků od lucemburské společnosti P...
Datum 27.10.2024
Použitá gondola pochází z 2MW turbíny V80, prvního modelu s gondolou dostatečně velkou pro malý domek. Foto: Vattenfall
Přesněji se jedná o gondolu, která se nachází na vrcholu větrníku a v níž jsou umístěny součásti jako generátor a převodovka. Ta je dost velká na to aby mohla po svém vyřazení sloužit jako malý dům o rozloze 35 m².
O tom se snaží své potenciální zákazníky přesvědčit holandské architektonické studio Superuse spolu s energetickou společnosti Vattenfall, které tyto gondoly po postupném vyřazování větrníků “zbyly”, ale už se nehodí je znovu použít do náročného prostředí ve vysoké výšce dalších větrníků.
Realizace takového domku je k vidění na Dutch Design Week 2024 v Eindhovenu, který dnes skončil. Konkrétně gondola z úvodního obrázku je čtyři metry široká, deset metrů dlouhá a tři metry vysoká a pochází z turbíny, která stála 20 let v Rakousku. Použitá gondola pochází z 2MW turbíny V80, prvního modelu s gondolou dostatečně velkou pro malý domek. Ty další, z ještě větších větrníků, které se stavěly později, budou mít ještě větší obývací plochu.
V tomto novém domku nechybí například kuchyň, koupelna a obytný prostor. Dům je navíc vybaven chytrými prvky, jako je tepelné čerpadlo, solární panely a solární ohřívač vody.
A zřejmě se nebude jednat jen tak o nějaký PR výkřik do médií. V nadcházejících desetiletích budou totiž tisíce větrných turbín demontovány nebo nahrazeny novými – to znamená tisíce takovýchto nových domků si najde (samozřejmě při dobré ceně, kterou se nám nepodařilo zjistit) nového majitele.
A pokud jde o recyklaci zbytku větrníku? Většina částí větrné turbíny – základy, věž, části převodovky a generátor – je vyrobena z kovu nebo betonu, a proto je lze snadno recyklovat, pokud tedy pomineme fakt, že při roztavení ocelových částí je zapotřebí mnoho energie a vznikají emise – ty ale vznikají při výrobě oceli tak či tak.
René Pajurek
zdroj: Vattenfall