Kvintiliardy dolarů? Ruská pokuta pro Google vzbuzuje spíše úsměvy

Datum 01.11.2024

Sídlo společnosti Google v Mountain View v Kalifornii. Foto: Wikipedia (CC BY-SA 4.0)

Sextilion. Většina z nás takové číslo snad ani nikdy neslyšela. V takových cifrách včera zazněla pokuta ruského soudu pro společnost Google. Přesněji řečeno dva sextiliony rublů… a ano znám rozdíl mezi americkou krátkou a evropskou dlouhou číselnou formou. V té americké formě je to číslo dokonce dva undeciliony. Tak či tak, je to v obou případech číslo s dvojkou na začátku a za ním 36 nul.

Abychom při této částce mohli popustit naši fantazii aspoň o jeden level níže, přepočteme ji na americké dolary s aktuálním kurzem k rublu 1:100. Pak je to číslo 20 kvintiliard, což už je lépe představitelných 20 miliard bilionů bilionů. O takové pokutě informoval mj. také deník USA Today.

Tržní hodnota Alphabetu, mateřské společnosti Google se pohybuje kolem 2 bilionů dolarů a pokuta tuto hodnotu přesahuje deset triliardkrát. Jen tak mimochodem světový hrubý domácí produkt je podle MMF 110 bilionů dolarů ročně. V americké krátké formě je to číslo 110 trilionů (Američané totiž “skočí” z milionu přímo na bilion).

Mocninový zápisčíslice v češtiněčíslice v americké angličtině
109miliardabillion
1012biliontrillion
1015biliardaquadrillion
1018trilionquintillion
1021triliardasextillion
1024kvadrilionseptillion
1027kvadriliardaoctillion
1030kvintilionnonillion
1033kvintiliardadecillion
1036sextilionundecillion
Zdroj: Wikipedie

A za co vlastně dostal Google tak velkou pokutu? Ruský soud již dříve nařídil společnosti Google, aby obnovila kanály YouTube, které zablokoval v důsledku ruské invaze na Ukrajinu od roku 2022. Pokud to neudělá (což Google neudělal) bude čelit rostoucím obviněním, přičemž sankce se každý týden zdvojnásobují. Kanály YouTube měl obnovit do devíti měsíců od nařízení, přičemž za každý den nedodržení by společnosti byla uložena pokuta ve výši 100 000 rublů (přibližně 1 000 USD). Tato částka se měla zdvojnásobit každý týden, dokud Google příkaz nedodrží, přičemž výše pokuty není omezena.

Člověka může napadnout i myšlenka toho, že soudce už možná dopředu počítá s hyperinflací jako součást nájezdu na válečnou ekonomiku. Ruské výdaje na obranu mají totiž v příštím roce, podle stanice Al Jazeera, tvořit 32 % celkových rozpočtových výdajů, což je 41,5 bilionu rublů, tj. 446 miliard USD nebo také 10 bilionů korun ročně. Jen pro srovnání náš roční rozpočet na armádu je 150 milard korun, což je 60x méně. Ruské HDP je však pouze zhruba 6x vyšší než to naše, takže ruské armádní výdaje jsou vzhledem k ekonomické výkonnosti desetinásobné oproti našim výdajům na obranu.

Ostatně nedávné zvýšení hlavní úrokové sazby z 19 na 21 procent od Ruské centrální banky signalizuje do budoucna daleko vyšší inflaci než jen dnes oficiálně přiznaných 10 procent.

René Pajurek
zdroj: USA Today, Wikipedia (čísla)

Stego 700 x 200 px

Napsat komentář