Koncentrace rtuti v atmosféře poklesla za 15 let o 10 procent

Datum 03.11.2024

Foto: Unsplash

V nové studii vědci z MIT analyzovali měření ze všech dostupných monitorovacích stanic na severní polokouli a zjistili, že koncentrace rtuti v atmosféře se mezi lety 2005 a 2020 snížily přibližně o 10 %. Za nejpravděpodobnější příčinou označili pokles emisí rtuti z lidské činnosti. Tyto nové výsledky by mohly pomoci informovat vědce snažící se o vyhodnocení modelů znečištění a o hlubší pochopení toho, co ovlivňuje globální koncentrace rtuti v atmosféře.

Největším znečišťovatelem životního prostředí rtutí je těžba zlata v malém rozsahu. Ta zahrnuje používání rtuti k získávání zlata z půdy a často se provádí v odlehlých částech rozvojových zemí, což ztěžuje odhad množství použité rtuti. Takováto těžba zlata v malém měřítku se podílí na emisích způsobených lidskou činností přibližně 40 %.

Modelování emisí rtuti je obzvláště složité a ne vždy přesně vypovídající trend. Rtuť je totiž jediný kov, který je při pokojové teplotě v kapalném stavu, takže má jedinečné vlastnosti. Navíc rtuť, která byla z atmosféry odstraněna propady, jako je oceán nebo pevnina, může být později znovu emitována zpět do ovzduší, takže je čím dál obtížnější určit primární zdroje emisí.

Zároveň je rtuť obtížněji zkoumatelná v laboratorních podmínkách než mnoho jiných látek znečišťujících ovzduší, zejména kvůli její toxicitě, takže vědci mají omezené znalosti o všech chemických reakcích, kterým může rtuť podléhat. Ve srovnání s jinými znečišťujícími plyny, jako je metan a oxid dusný, existuje také mnohem menší síť monitorovacích stanic pro rtuť.

Výzkumníci shromáždili údaje z 51 stanic na severní polokouli. Pomocí statistických technik shromáždili údaje z blízkých stanic, což jim pomohlo překonat mezery v údajích a vyhodnotit regionální trendy. Kombinací údajů z 11 regionů jejich analýza ukázala, že koncentrace rtuti v atmosféře na severní polokouli se mezi lety 2005 a 2020 snížila přibližně o 10 %.

Vědci z MIT mají na pokles rtuti v atmosféře několik hypotéz o kterých se zmiňují ve své zprávě. Jedna z nich je možná existence nějakého environmentálního pohlcovače, který odstraňuje z atmosféry více rtuti, než se dosud předpokládalo. Jejich modely totiž možnost existence neznámého pohlcovače takového rozsahu připouštějí.

Rtuť je silný neurotoxin a snižování jeho emisí je v zájmu všech zemí. To byl také důvod k tomu, že v roce 2013 byla podepsána Minamatská úmluva o rtuti, jejímž cílem je omezit emise rtuti, který se do ovzduší dostává ze zdrojů, jako jsou uhelné elektrárny a těžba zlata v malém měřítku, obojí samozřejmě způsobené jen lidskou činností.

Petr Dvořák
zdroj: MIT

Stego 700 x 200 px

Napsat komentář