Tchajwanské zákony zakazují TSMC vyrábět v USA nejnovější čipy. Změní se to po lednové inauguraci?

Datum 16.11.2024

Foto: TSMC

Společnost TSMC se sídlem na Tchaj-wanu získala z amerických z grantů CHIPS celkem 11 miliard dolarů. Minulý týden Bidenova administrativa urychlila proces dokončení tohoto financování kvůli obavám, že by Trump mohl granty zrušit, až se oficiálně stane prezidentem. Přesto nesmí, podle tchajwanských zákonů, na americké půdě vyrábět ty nejnovější čipy. V současné době se tento zákaz týká 2nm čipů. Navzdory tomu TSMC v budoucnu plánuje výrobu těchto čipů v USA rozjet. Jak je to možné?

První továrna TSMC v Arizoně má nastartovat výrobu 4nm čipů již do konce tohoto roku. Druhá továrna, která se má zprovoznit v roce 2028, však už bude vyrábět 3nm a 2nm čipy. Ty už v té době budou technologicky zastaralejší. Třetí plánovaná továrna by měla být schopná vyrábět 2nm nebo ještě pokročilejších čipy.

Aby společnost TSMC mohla v USA vyrábět 2nm čipy, bude muset doma zavést výrobu svých špičkových 1,6nm polovodičů. TSMC plánuje zahájit výrobu tohoto čipu – označovaného také jako „A16 “ – v druhé polovině roku 2026. Plánovaná investice pro všechny tři výrobní závody ve státě Arizona činí ze strany TSMC 65 miliard dolarů. Kromě Ameriky má tato tchajwanská firma své závody také v Německu, Japonsku a v Číně – tam ale vyrábí čipy s technologii od 12 nm do 0,35 um.

Ovšem plánovat cokoli v tak vzdálené době, byť se jedná o horizont pěti let, je na Tchaj-wanu jako věštění z křišťálové koule, když vezmeme v úvahu čím dál větší apetit vlády v Pekingu na vojenské zmocnění se tohoto ostrova dávající svou nezávislost na komunistické Číně dost najevo. Tchaj-wan se připravuje i na složitější vztahy s Trumpem (týkajících se jak jinak než peněz), ten totiž během své letošní kampaně pronesl řadu výroků namířených proti ostrovu. V projevu v podcastu Trump v jednu chvíli řekl, že Tchaj-wan musí začít platit USA za svou ochranu.

Ve stejném podcastu Trump také ostře kritizoval zákon CHIPS odcházející vlády Joea Bidena o čipech a vědě a jeho dotace pro výrobce čipů, jako je TSMC. Jeho vize je ‘nasazení tak vysokého cla, že firmy přijdou do Ameriky a postaví své čipové firmy zadarmo.’ To se snadněji řekne než udělá. Tyto firmy mají na Tchaj-wanu a také v Číně již dobře vyvinutou infrastrukturu, kterou není tak jednoduché přemístit do USA.

Tchaj-wan, podle Taipei Times, očekává, že Trump požádá ostrov, aby nakupoval více amerických zbraní, a zároveň bude požadovat, aby výrobci čipů, jako je TSMC, zvýšili výrobu v USA. Ostrov rovněž očekává, že USA budou i nadále ‘zavádět technologická omezení na obranu vlastních zájmů’.

Pro Tchaj-wan to bude z důvodu zvýšení vlastní bezpečnosti vůči Číně znamenat daleko těsnější spolupráci se Spojenými státy o čemž svědčí fakt, že společnost TSMC toto pondělí 11.11. oznámila všem svým čínským klientům v oblasti umělé inteligence, že pro ně od dnešného dne přestává vyrábět čipy na 7 nm nebo nižší. Toto rozhodnutí vyplynulo z příkazu USA ke společnosti TSMC k zastavení dodávek pokročilých čipů s umělou inteligencí čínským zákazníkům.

René Pajurek
zdroj: Taipei Times

Stego 700 x 200 px

Napsat komentář