Na 150 hlavic v prériích Jižní Dakoty mířilo na Sovětský svaz. Dnes je tady muzeum

Datum 17.11.2024

Muzeum Minuteman se nachází v Jižní Dakotě zhruba hodinu autem západně od slavného Deadwoodu. Foto: René Pajurek

Rakety, jež by v případě jaderné války mezi USA a SSSR mohly proletět nad severním pólem a zasáhnout Sovětský svaz, byly umístěny v raketových silech mimo jiné i v Jižní Dakotě. Jen v tomto státě bylo v době studené války umístěno 150 hlavic Minuteman, což je mezikontinentální balistická raketa (ICBM) ve službách Air Force Global Strike Command (Velitelství globálního úderu amerického letectva). Celkově bylo na severu Spojených států umístěno tisíc takovýchto hlavic. Kromě Jižní Dakoty to byla také Severní Dakota, Montana, Wyoming, Colorado, Nebraska a o něco jižněji i Missouri.

Po skončení studené války v roce 1991, byly v roce 1994, kdy vstoupila v platnost smlouva START, tyto rakety v Jižní Dakotě deaktivovány a dnes je z jednoho takového odpalovacího zařízení muzeum věnované období studené války. Muzeum se nachází poblíž dálnice č. 90 (Exit 131) nedaleko slavného Deadwoodu, o kterém jsem psal před půlrokem.

V muzeu mimo jiné také uvidíte nárůst a pokles počtu nukleárních hlavic v jednotlivých letech po skončení 2. světové války. Foto: René Pajurek

Smlouva START byla vyjednána jako největší a nejkomplexnější smlouva o kontrole zbrojení v historii a její konečné naplnění na konci roku 2001 vedlo k odstranění přibližně 80% všech tehdy existujících strategických jaderných zbraní. Navrhl ji americký prezident Ronald Reagan, po zahájení jednání o smlouvě START II byla přejmenována na START I.

Začátek horečné výroby jaderných zbraní začal několik let po druhé světové válce, kdy Sovětský svaz v srpnu 1949 otestoval svou první jadernou bombu RDS-1. Byly to 4 roky od svržení atomových bomb na Hirošimu a Nagasaki, které donutily Japonsko kapitulovat. Během následujících čtyř dekád dosáhl počet nukleárních hlavic děsivého čísla 65 tisíc.

Tato doba byla pojmenovaná dvojsmyslně MAD World. Kromě toho, že slovo mad znamená v angličtině šílený, je to také zkratka Mutually Assured Destruction, nebo-li Vzájemně zaručené zničení, kde žádná strana nemohla vyhrát.

V tehdejší době pracovali v každém takovém řídicím středisku, které mělo na starosti 10 odpalovacích sil, dva lidé na 24hodinové směny. Jejich pracoviště bylo chráněno metr tlustými betonovými zdmi vyztuženými 8centimetrovými ocelovými tyčemi. Odpalovací sila byla od sebe vzdálena necelou míli (1,6 km) od řídicího centra. Posádka měla vybavení pro přežití na dva týdny a únikový poklop pro případ katastrofy.

Cadillac Gage Peacekeeper je čtyřkolový obrněný transportér, prodávaný jako vozidlo vnitřní bezpečnosti, oblíbený také u letectva Spojených států (USAF), které bylo jeho největším uživatelem. Vůz se uplatnil také u jednotek rychlého nasazení – SWAT. Foto: René Pajurek

Před samotným muzeem je vystaven obrněný vůz Peacekeeper používaný také vojáky přidělenými k obsluze raketových sil. Jeho výroba byla zahájena v roce 1979 na podvozku nákladního automobilu Dodge. Vyráběla jej tehdy společnost Cadillac (nyní Textron Marine & Land Systems).

Prohlídka muzea s minikinem promítajícím dobu studené války, návštěva řídicího centra a poslech autentických svědectví vojáků mrazivě připomínají, jak byl v té době svět blízko reálnému nebezpečí jaderného konfliktu.

René Pajurek

Stego 700 x 200 px

Napsat komentář