Li-Fi – technologie budoucnosti
30.03.2020Co je to Li-Fi? Li-Fi, známé také jako „Light Fidelity”, je bezdrátová optická síťová technologie v...
Datum 24.11.2024
Foto: RTX
Armáda Spojených států amerických zadala společnosti Raytheon zakázku na využití možnosti bezdrátového směrování energie. Cílem zakázky je vybudovat možnosti dodávky elektrické energie do konkrétního místa odkud by se pak distribuovala po celém bojišti. Armáda si od toho slibuje zjednodušení logistiky dodávek energií a větší zabezpečí místa pro americké vojáky.
V rámci této zakázky bude tým pokročilých technologií společnosti Raytheon vyvíjet technologie bezdrátových vysílačů a přijímačů energie, které umožní demonstraci na dlouhou vzdálenost v souladu s potřebami pilotovaných a bezpilotních systémů americké armády.
„Bezdrátové napájení a přenos dat může poskytnout rozšířené možnosti v budoucím bojovém prostoru posádky a bezpilotních týmů,“ řekl Colin Whelan, prezident divize Advanced Technology společnosti Raytheon. „To je nesmírně důležité ve vysoce konfliktním prostředí, kde jsou operace ohroženy.“
Bezdrátové vysílání energie snižuje potřebu vojáků nosit s sebou další baterie, příp. i jiné energetické zdroje, což usnadňuje jejich logistiku a prodlužuje dobu jejich působení v daném terénu. Bezdrátové napájení navíc umožňuje rovnoměrné rozložení energie v bojovém prostoru. Baterie, která se na bojišti – kde není možnost dobíjení – vybije, může zpomalit postup jednotlivce – a v důsledku toho i celé formace. Proto mohou možnosti bezdrátového přenosu energie se směrovanou energií z dlouhodobého hlediska změnit pravidla hry.
Společnost Raytheon, která je součástí holdingu RTX, má dlouhou historii v oblasti bezdrátového přenosu energie, která sahá až do 60. let 20. století, kdy William Brown jako průkopník provedl první demonstraci, která dodnes drží rekord v přenosu energie. V posledních letech se společnost zaměřuje na vývoj nejmodernějších technologií umožňujících bezdrátový přenos energie na velké vzdálenosti a jejich začlenění do systémů budoucnosti.
René Pajurek
zdroj: RTX