Jak lze i dodatečně udělat fotovoltaiku bezpečnější a účinnější
14.01.2025V odborné veřejnosti se ví, že více jak 50% instalaci fotovoltaických elektráren neodpovídá bez...
Datum 05.12.2024
Foto: Freepik
Aktuálně přerušení výroby vyžaduje i již zveřejněná norma ČSN P 73 0847 (Požární bezpečnost staveb – Fotovoltaické (PV) systémy). Ta stanovuje pravidla pro bezpečné odpínání celé FVE pro hasiče v případě požáru, pro přístupové cesty, atd. „V případě vypnutí je nutné navrhnout FVE tak, aby bylo na jakékoli části systému napětí jen do 120V DC pro ochranu zasahující jednotky“. Je to především určeno pro bezpečnost hasičů v situaci, kdy po vypnutí FVE musí být v DC (stejnosměrných) obvodech bezpečné napětí max 120V DC (ideálně žádné).
Aktuálně jsou dva možné technické přístupy, čímž se vytváří i dva odborné tábory:
Stávající systémy jak přerušování, tak i zkratování panelů jsou založeny na elektronice (elektronické optimizéry a odpínače). Jejich nevýhodou je vysoká cena, menší životnost, vyšší spotřeba elektrické energie, riziko poškození přepětím, složitější zprovoznění, citlivost na vysoké teploty, indukci a jiné rušivé vlivy. Obvykle nevypnou zcela energii (sníží jen napětí).
Navíc přerušení výroby elektrické energie z panelů při plném slunečním svitu není jejich původní konstrukční určení. Jejich primární funkcí je zajišťovat monitoring a co nejvyšší účinnost jednoho či více fotovoltaických panelů při částečném zastínění nebo vlivem oblačnosti, resp. jiných překážek ve slunečním svitu či poruše. Tedy odpínat panely při jejich sníženém a ne při plném výkonu. Navíc obnova provozu u některých provedení je hodně složitá.
Jednoduše vypínačem tak, že jedním pokynem zrušíte či naopak druhým pokynem obnovíte i na dálku výrobu el. energie přímo z fotovoltaických panelů a to v jejich těsné blízkosti. De facto se okamžitě navodí situace jako by se nad FVE setmělo. Panel a vodiče pak nevykazují buď vůbec žádné napětí nebo jen povolené bezpečné napětí (aktuálně v ČR do 120V DC). Navíc lze vytvářet kombinace s dálkovým ovládáním, včetně dálkového přenosu informací o stavu zapnuto/vypnuto pro správce či s možností samočinného přerušení provozu v případě rizik a havárií.
Chráněné technické řešení (patent) od firmy BONEGA spočívá v bezpečném přerušení dodávky elektrické energie z několika panelů současně.
Konstrukčně firma pro tento účel vyvinula speciální DC vypínače pod označení BONEGA PEP-V-DC s uchycením na DIN lištu
nebo pomocí šroubů i na rovnou plochu
Zjednodušeně řečeno jde o konstrukční kombinaci desetiletí prověřených přístrojů jako jsou jističe či vypínače. Umí opakovaně v rámci své životnosti zvládat přerušování napětí v desítkách Voltů. Sami jistě z praxe znáte obecnou životnost a spolehlivost takových přístrojů i hrubě přes půl století.
Tento speciální DC vypínač tedy v sobě obsahuje osvědčené prvky z jističe, jako jsou odolné kontakty, vynašeče, zhášecí komoru a po stranách permanentní magnety pro rychlé vtažení DC oblouku do zhášecí komory. Funkcionalitou to však nemůže být klasický DC jistič, který má v sobě i ochranu proti tepelnému přetížení (bimetal) a zkratovou spoušť (cívku). To by pak způsobovalo nechtěné vypínání FVE. Musel být tak vyvinut jen speciální DC vypínač.
Jde tedy o relativně jednoduché „mechanické“ řešení bez jakékoli elektroniky. To pak dodává celému zařízení vetší robustnost, léty ověřenou odolnost při opakovaném vypínání při plné zátěži (minimálně 20.000 cyklů) a především spolehlivost, jednoduchou montáž, minimalizaci počtu konektorů (častá příčina požáru), dlouhou životnost i přes 30 let. Navíc DC vypínače nejsou citlivé na různé rušivé vlivy, odebírají minimum energie (cca 1 W), umožňují na sebe navázat pro dálkové ovládání podpěťové či napěťové spouště, motoricky ovládané nahazovače, optickou či zvukovou signalizaci, dálkovou signalizaci –www.signalizator.cz, monitoring či jiné dálkové řízení.
Tyto vypínače lze pak velmi efektivně sestavovat do sekcí od jednoho do šesti kusů. Lze je použít jak k vypínání, tak i ke zkratování panelů. Systém je využitelný jak pro malé, tak i pro velké fotovoltaické elektrárny.
Celou sestavu DC vypínačů lze navíc zase snadno a spolehlivě dálkově ovládat zase pomocí léty prověřených konkrétních přístrojů, jako jsou:
1. Podpěťové spouště, kdy ztrátou napětí DC nebo AC dojde na dálku k přerušení obvodu DC vypínače (zapnutí musí proběhnout pak na místě ručně), jeden kus dokáže spolehlivě ovládat sestavu až 6 kusů vypínačů,
2. Napěťové spouště, kdy přivedením napětí DC nebo AC dojde na dálku k přerušení obvodu DC vypínače (zapnutí musí proběhnout pak na místě ručně), jeden kus dokáže spolehlivě ovládat sestavu až 6 kusů vypínačů
3. Speciální DC nebo AC motoricky ovládané „nahazovače“ které umí na dálku jak sepnutí, tak i přerušení obvodu DC vypínače, jeden kus dokáže spolehlivě ovládat (zapnout / vypnout) sestavu až 5 kusů vypínačů:
4. Vypnutí u všech variant lze dálkově spustit:
Provoz ovládání výše uvedených příslušenství vypínačů DC může využívat jak energii z předem určeného panelu či z baterií se stejnosměrným proudovým výstupem, tak i z jiného zdroje s výstupem stejnosměrným či střídavým nebo ze záložního zdroje.
Objednací kód | Popis | Základní cena v Kč bez DPH |
05-1025001 PEP 10V-DC | Modulový DC vypínač BONEGA PEP-10V-DC 1P do 25 A | 195 Kč |
05-2025001 PEP 10V-DC | Modulový DC vypínač BONEGA PEP-10V-DC 2P do 25 A | 400 Kč |
05-3025001 PEP 10V-DC | Modulový DC vypínač BONEGA PEP-10V-DC 3P do 25 A | 610 Kč |
05-4025001 PEP 10V-DC | Modulový DC vypínač BONEGA PEP-10V-DC 4P do 25 A | 820 Kč |
05-5025001 PEP 10V-DC | Modulový DC vypínač BONEGA PEP-10V-DC 5P do 25 A | 1.030 Kč |
05-6025001 PEP 10V-DC | Modulový DC vypínač BONEGA PEP-10V-DC 6P do 25 A | 1.240 Kč |
Schema zobrazuje: fotovoltaické panely, ministringy, svorkovnice, motoricky ovládaná sestavy DC vypínačů, pojistkový odpínač především pro servisní účely, svodič přepětí. Mohou pak navazovat i přenosové jednotky pro dálkové ovládání, signalizační prvky, vzdálená monitorovací nebo řídící jednotka, atd.
H. Doporučení v jakém pořadí FVE vypínat.
Dodržet doporučený postup odpínání fotovoltaické elektrárny (FVE) pod zátěží je VELMI zásadní pro bezpečnost, minimalizaci rizik požáru nebo zranění a životnost.
V dalším díle číslo 2 podrobně popíšeme Jak levně a především SPOLEHLIVĚ A BEZPEČNĚ přerušit výrobu z fotovoltaických panelů i při plném slunečním svitu s životností minimálně 30 let pomocí zkratování, které má především tyto výhody:
V dalším díle číslo 3 Vás seznámíme s ekonomicky výhodným řešením spojit odpínání panelů s DC rozvaděčem, jak minimalizovat počty konektorů a předcházet tak riziku požárů atd.. Viz. ukázka sestavy odpínání společně s rozvaděčem DC navazující na výše uvedené schema s dodržením dostatečně velkých vzdáleností povrchových cest, atd.:
Uživatelsky velmi jednoduché signalizátory AC, DC určené především pro diagnostiku obvodů, sledování teploty či dálkové ovládání spotřebičů (www.signalizator.cz) Dálkové měření spotřeby elektrické energie, vody, plynu i tepla pod jednou aplikací https://app.hlidacspotreby.cz/ Aplikace pro výrobu dokumentace „Ověření návrhu rozvaděčů“s možným využitím až 61.000 typů přístrojů a více jak 2.600 skříní: www.navrh-rozvadece.cz |
Roman Hudeček
Zdravím,
článek jsem si tak nějak prolétl, prošel si schéma, ale jednu zásadní věc jsem asi nepochopil. Hned na začátku je zmínka o použití elektronických optimizérů a odpínačů a o tom, že toto řešení je drahé a pod. Pokud ovšem správně chápu funkci optimizérů, tak ty jsou instalovány přímo na panelech nebo těsně u nich. Takže v případě potřeby sníží napětí nebo vůbec vypnou vývod z panelu hned na střeše. Pak je systém bez napětí a je možný zásah přímo na střeše. Pokud použiji DC vypínač, který mám někde v krabici, do které vedou napájecí stringy, pak prostě mám mezi panelem a vypínačem plné napěrí, tudíž není možné provádět zásah na střeše, pokud by byla v plamenech. Pokud mi pak vlivem žáru rozteče izolace na vodičích, je mi vypínač v krabici houby platný. Odolnost solárních vodičů je 250°C nejsou to tedy retarďáky nebo vůbec nehořlavé vodiče. Chápu že vypínačem prostě vypnu přívod z FVE, ale nechápu to vymezení vůči optimizérům. Jestli je to jinak, pak mi to někdo vyjasněte. Hezký den. Honza.
Chápu to stejně jako vy, tedy že je to úplně zbytečný výrobek.
Smysl by to možná dávalo, kdyby to byli dálkově ovládané DC vypínače sedící na šínách mezi panely a rozpojující obvod na více místech na střeše.
Takhle někde dole kousek od střídače, který má ten DC vypínač taky, to smysl nedává.
A to vůbec nemluvím o tom, že jakékoliv potenciální použití zabíjí tím limitem na 200V. Tak malé napětí už roky žádný string nemá. Když mají panely 40-50V na jeden panel, tak mají stringy běžně 400-800V.
Pokud by to mělo být alespoň trochu použitelné, muselo by to mít limit 1000V, aby tam byla nějaká rezerva.
Vždyť většina střídačů má minimální vstupní napětí kolem 180V, takže limit na 200V je opravdu úplně k ničemu🙄
Dobrý den,
co se týká mé zmínky o použití elektronických optimizérů a odpínačů ve smyslu, že toto řešení je drahé, nespolehlivé a s krátkou životností vychází ze zkušeností z praxe. Podnět pro náš vývoj a výrobu zařízení pro odpínání nebo zkratování fotovoltaických panelů byl zadán osmi firmami z ČR, které staví fotovoltaické elektrárny více jak 15 let. Jejich zkušeností je to, že některé optimizéry vydrželi provoz dokonce jen dva roky. Jejich zadání znělo jasně: vyřešte pro trh robustní a jednoduché řešení bez jakékoli elektroniky neboť ta jistě nevydrží na střeše 30 let.
Máte pravdu, že optimizéry jsou instalovány přímo na panelech nebo těsně u nich. Nic nebrání dát stejně k panelům i naše DC vypínače. Ekonomicky výhodnější se u našeho řešení “odpínání” jeví sdružování do povoleného napětí 120V DC. Logicky je potřeba pak použít více kabelů, ale je to přece dlouhodobá a spolehlivá investice na 30 let (předpokládaná životnost FVE) a více . Mimochodem většina elektronických zařízení vám také jen sníží u panelů napětí. Naše řešení “odpínání” vám může napětí snížit na hranice, které si určíte v rámci systému zapojení (požadované normou je 120V DC, ale může být jiným zapojením i nižší). Pak je jistě možný zásah na střeše i při plném slunečním svitu. Pokud použijete DC vypínač, který jak píšete máte někde v krabici, do které vedou napájecí stringy, pak mezi panelem a vypínačem máte max. 120V DC a menší, takže hasičský zásah na střeše provádět právě bez obav můžete. Vypínání můžete řešit mimo jiné podpěťovou spouští nebo našim nahazovačem typu HDO, kdy po přerušení proudu dojde automaticky k vypnutí DC vypínačů. To přesně navazuje na zvyklosti hasičů, že po příjezdu k požáru si nejprve najdou elektroměrový rozvaděč, kde vypnou hlavní jistič. Tím pak automaticky způsobí i vypnutí DC vypínačů a tím výroby z panelů. To samé se stane, pokud by se žárem rozteče izolace na vodičích a dojde ke zkratu. Tolik tedy k vaši poznámkám.
Našim druhým řešením je “zkratování” panelů (o kterém budu psát ve druhém dílu), kde dostane napětí již od panelu na nulu.
Roman Hudeček
Dobrý den všem.
Dovolím si ještě komentář k panu Kloudovi:
Jistě si podle závazných velkých objednávek i z VELMI velkého zájmu o nabídky nemyslím, že je to úplně zbytečný výrobek. Navíc s DC vypínači lze přesně realizovat i to co popisujete: ….. “Smysl by to možná dávalo, kdyby to byli dálkově ovládané DC vypínače sedící na šínách mezi panely a rozpojující obvod na více místech na střeše”.
Obvykle se tyto DC rozvaděče s DC vypínači dávají pod sedlovou střechu nebo na rovné střeše do stínu za panely a ne jak píšete …. někde dole kousek od střídače. Navíc je doporučeno chránit FVE proti přepětí jak v blízkosti panelů, tak i před střídačem, což toto řešení splňuje.
Píšete o limitu 200V, ale ten je již jasně normou stanoven do 120V DC.
Možná si nerozumíme v tom, jaké jsou provozní podmínky FVE při plném svitu (sdružené napětí třeba do 1000V DC) a podmínky pro případy hašení požáru. Zkuste si prosím projít schema, kde vidíte, že po vypnutí DC vypínače není nikde u FVE napětí vyšší než těch 120V.
Na základě již stanovených pravidel je jasné, že hasiči mohou z důvodu ochrany života i odmítnou zásah pokud nebude jisté snížení napětí FVE právě do 120V DC.
Roman Hudeček