![](https://www.volty.cz/files/uploads/2021/04/DPN-Bonega-341x227.jpg)
Jističe BONEGA® řady DPN – konec zdlouhavé lokalizace poruchy v obvodech s předřazeným jedním proudovým chráničem
30.04.2021Rozšíření povinného použití proudových chráničů bezesporu přispělo k vyšší bezpečnosti a ochraně zdr...
Datum 17.12.2024
Schéma patentu prvního jističe a jeho vynálezce Hugo Stotz. Foto: ABB
Každý ví, co znamená „nahodit jistič”, a mnozí přinejmenším tuší, že bez jističů bychom nejspíš stále měnili pojistky. Ale kdo z nás ví, kdo jistič vynalezl?! S revolučním vynálezem v podobě prvního jističe přišel v roce 1923 pan Hugo Stotz a v listopadu roku 1924 si jej nechal patentovat.
Jeho šroubovací jistič v podobě tepelné a magnetické spouště zakomponované v jediném přístroji způsobil „elektrikářskou revoluci”, zcela změnil svět elektroinstalací. Místo výměny každé pojistky tu byl přístroj, který bylo možné opětovně použít, jinými slovy „nahodit“. Navíc jej bylo možné umístit do stejného držáku, do kterého se montovaly pojistky. Jističe proto velmi rychle nahradily původní porcelánové pojistky, které se musely vždy měnit za nové. S jističem tedy přišla i významná úspora času i materiálu.
V průběhu času jistič přirozeně měnil design na různá páčková provedení, vedle porcelánu byl používán i bakelit, který se v elektroinstalacích začal používat po roce 1930 a vydržel ve výrobě dlouhá léta. Až v 60. letech minulého století se design jističů přiblížil stávající podobě a byl upraven pro montáž na lištu DIN. Od vynálezu prvního jističe do dnešní doby urazil nejen design a materiály, ale i technika stávajících modulárních přístrojů obrovský kus cesty. Dnes se bez kvalitních a spolehlivých modulárních přístrojů a rozvodnic neobejde elektroinstalace žádná budova.
Víte, že instalační jistič detekuje nežádoucí proudy a do 10 milisekund dokáže přerušit elektrický obvod? Je to 10x rychlejší reakce než mrknutí oka. V té chvíli je jistič vystaven intenzivnímu teplu v rozmezí od 5 000 do 6 000 °C, což je teplota, která taví i horniny.
Původní společnost Stotz und Cie GmbH se v roce 1918 stala součástí BBC (Brown, Boveri & Cie). Sloučením společností ASEA (Allmänna Svenska Elektriska Aktiebolaget) a BBC pak v roce 1988 vzniklo ABB a s ním posléze i jednotka ABB Stotz – Kontakt. Ta od doby vynálezu do dnešních dnů vyrobila přes miliardu těchto jističů. Moderní výrobní závod je v německém Heidelbergu a ročně produkuje více než 40 milionů jističů.
První instalační jistič ABB vynalezl Hugo Stotz, když do jediného přístroje zkombinoval tepelnou a magnetickou spoušť. I po 100 letech přináší ABB světu další inovativní řešení, jakým je například jednomodulový jističochránič s označením DS301C.
Tomáš Vlach