Ceny Wernera von Siemense získali nejlepší studenti, mladí vědci a pedagogové
14.03.2024Český Siemens udělil Ceny Wernera von Siemense za rok 2023 nejlepším studentům, mladým vědcům a peda...
Datum 20.12.2024
e-spool microphone umožňuje automatizované navíjení kabelů mikrofonů o délce až 30 metrů ze stropu pouhým stiskem tlačítka, a to zcela bez použití sběrného kroužku. Foto: igus/HENNLICH
Zvukaři v divadlech, operních domech a televizních studiích často čelí enormnímu tlaku na čas i výsledky. Řešení nabízí nový elektricky poháněný navíjecí systém pro mikrofony e-spool microphone od společnosti igus, kterou v Česku výhradně zastupuje firma HENNLICH. Tento inovativní systém umožňuje automatizované spouštění mikrofonních kabelů o délce až 30 metrů ze stropu pouhým stiskem tlačítka. Díky jedinečnému konstrukčnímu řešení je navíc optimalizována kvalita přenosu zvuku.
Každý, kdo pracuje v kanceláři, zná problém zamotaných kabelů – od nabíječek po periferie. Ovšem ve srovnání s tím, co zažívají profesionální zvukaři, je to zanedbatelné. Například při přípravě koncertního sálu na živé televizní vysílání orchestru se stovkou hudebníků musí zvukaři ručně instalovat až 30 mikrofonních kabelů, které visí z horní konstrukce sálu.
„Ruční instalace při takových velkých projektech není jen časově náročná, ale také zvyšuje riziko poškození kabelů,“vysvětluje Jan Švarc, produktový manažer pro energetické řetězy igus ve společnosti HENNLICH. „Abychom zvukařům tuto práci ulehčili a zároveň ochránili kabely, vyvinuli jsme e-spool microphone – automatizovaný systém spouštění kabelů ze stropu.“
Nový navíjecí systém dokáže pomocí elektromotoru přesně spouštět kabely o délce až 30 metrů směrem k podlaze. Nabízí variantu pro mono i stereo mikrofony, přičemž stereo verze umožňuje spouštění dvou kabelů současně. Uživatelé mohou navíjecí systém použít jako samostatné řešení s ručním ovládáním nebo jej integrovat do komplexních řídicích systémů prostřednictvím Wi-Fi či bezdrátového připojení.
Jednou z klíčových inovací je odstranění sběrného kroužku, což výrazně zlepšuje kvalitu zvuku i spolehlivost přenosu.
„Chtěli jsme se vyhnout použití sběrných kroužků, které běžně mechanicky přerušují kabel, aby zabránily jeho zamotání během otáčení navíjecího systému. Tyto kroužky jsou nejen drahé a náchylnější k poruchám, ale mohou také negativně ovlivnit kvalitu přenosu,“ vysvětluje Jan Švarc. Místo toho je využit energetický řetěz twisterband – kabel je veden do série vzájemně propojených článků z vysoce výkonného plastu. Tyto články se při otáčení navíjecího systému vzájemně překrývají a vytvářejí spirálový pohyb s rotací až 7 000 stupňů. „Tato jedinečná konstrukce zajišťuje nepřerušovaný přenos zvuku s nižší poruchovostí a zároveň zlepšuje kvalitu signálu. Zvukaři tak mohou vytvořit ještě lepší zvukový zážitek,“ říká Jan Švarc.
Aby se minimalizovalo riziko poruch během důležitých událostí, je systém e-spool microphone vybaven speciálním XLR kabelem s integrovanou odlehčovací funkcí. Ta zajišťuje, že tahové síly nepůsobí přímo na vodiče kabelu.
„Tyto kabely mohou snadno unést několikanásobek hmotnosti mikrofonu, aniž by došlo k jejich poškození,“ dodává Jan Švarc. Navíc je systém vybaven automatickým vypínáním, které okamžitě zastaví pohyb v případě neobvyklé zátěže, například při zaseknutí kabelu. „Pro většinu zvukařů je riziko přerušení kabelu stálou hrozbou. Naše speciální konstrukce a bezpečnostní prvky jim poskytují jistotu a umožňují jim soustředit se na kreativní část jejich práce,“ uzavírá Jan Švarc.
Martin Jonáš