Elektřina dokáže třikrát rychleji zahojit i ta nejhorší zranění
01.05.2023Vědci z Chalmers Insitute of Technology (CTH) a Univerzity ve Freiburgu navrhli zajímavou techniku, ...
Datum 04.01.2025
Foto: NASA
Vědecký tým z Laboratoře tryskového pohonu NASA na Caltechu dokázal vypočítat o kolik rychleji se pohybuje čas na Měsíci vzhledem k Zemi. Jejich výsledek je, že se čas na Měsíci během 24 hodin pohybuje o 0,0000575 sekundy (57,50 mikrosekundy) rychleji.
V silnějších gravitačních polích tikají hodiny podle teorie relativity pomaleji a vzhledem ke slabší gravitaci Měsíce než na povrchu Země měsíční hodiny běží rychleji než pozemské. V porovnání s hodinami na Zemi by se rychlost hodin také jemně měnila v závislosti na jejich poloze na měsíčním povrchu kvůli rotaci Měsíce, takže tato zjištěná hodnota je spíše nějaký průměr.
Čas totiž neplyne stejně i v rámci zemského povrchu. Na rovníku díky vyšší rychlosti rotace a nepatrně nižší gravitaci bude jiný než na zemských pólech. I když tam bude rozdíl spíše ve zlomcích mikrosekund. Podle Einsteinovy teorie relativity se čas pohybuje různě také v závislosti na tom, kde se v gravitačním poli nacházíte. Například hodiny na vrcholu vysoké hory se budou pohybovat o něco rychleji než hodiny na úpatí této hory, kde je gravitace silnější.
Čas je prostě relativní. O tom se přesvědčili i hlavní protagonisté mého oblíbeného filmu Interstellar, s Matthew McConaugheym v hlavní roli, hledající nový domov pro lidstvo ve vzdálené galaxii.
René Pajurek
zdroj: Interesting Engineering
Proto také létám do práce na základnu Mare Tranquality !