
Jakou skutečnou spotřebu energie má dubajská lyžovačka?
06.02.2022Ski Dubai je známým krytým lyžařským střediskem v Dubaji. V rámci návštěvy Expa, které bude v Dubaji...
Datum 12.01.2025
Foto: Dubai Walk Master Plan
Ambiciózní projekt šejka Mohammeda bin Rašída s názvem Dubai Walk je zatím v počáteční fázi. Jeho cílem je proměnit emirát Dubaj v celoročně přístupné město pro pěší. Celkem se bude jednat o 6 500 km chodníků vybudovaných po celém tomto nejbohatším arabském emirátu. Před koncem roku o těchto plánech informoval portál tiskové agentury Spojených arabských emirátů – Wam.ea.
Součástí tohoto projektu je také vybudování 110 mostů a podchodů pro pěší s cílem zlepšit propojení, a to vše v rámci širšího úsilí o zvýšení pěší mobility z 13 % na 25 % do roku 2040. Mají vzniknout vyhlídkové chodníky, stezky na nábřeží, venkovské a horské stezky a městské chodníky. Budou spojovat významné památky, jako je Burdž Chalífa a Muzeum budoucnosti (Museum of the Future), přičemž v blízkosti druhého jmenovaného objektu vznikne poutavý vyvýšený chodník nazvaný Smyčka budoucnosti (Future Loop), který bude vybaven klimatizací, aby lidé mohli chodit po celý rok.
Cílem projektu je umožnit 80 % obyvatel dojíždět za základními službami do 20 minut.
„Schválili jsme hlavní plán dubajských procházek, což je 6500 km dlouhá síť moderních chodníků pokrývající 160 oblastí po celém emirátu. Plán zahrnuje výstavbu 3 300 km nových chodníků a obnovu 2 300 km stávajících chodníků do roku 2040, kromě více než 900 km chodníků plánovaných po roce 2040. Zahrnuje také výstavbu 110 mostů a podchodů pro pěší, které mají zlepšit konektivitu. Cílem tohoto ambiciózního plánu je zvýšit do roku 2040 podíl pěších a měkkých forem mobility z 13 % na 25 %.“
uvedl Mohammed bin Rašíd a dodal: „Dubaj je město budoucnosti, které se zavázalo vytvořit zdravé a spokojené městské prostředí. Hlavní plán pěší chůze v Dubaji podporuje aktivní životní styl a poskytuje příležitosti k pohybu pro všechny, díky čemuž se chůze stává ústřední součástí naší kultury a každodenního života. Díky této vizi se Dubaj stane jedním z nejzdravějších a nejudržitelnějších měst na světě.“
V souladu s cílem „20minutového města“, který je obsažen v hlavním plánu města Dubaj 2040 – umožnit 80 % obyvatel dojíždět za základními službami do 20 minut – a se strategií kvality života do roku 2033, je cílem hlavního plánu „Dubai Walk“ přeměnit Dubaj na město přátelské k chodcům. Plán se zaměřuje na zvýšení bezpečnosti chodců, propojení oblastí se stávajícími chodníky a začlenění kreativních a kulturních prvků do infrastruktury měkké mobility, které odrážejí jedinečnou identitu každé oblasti. Podporuje také spolupráci se strategickými partnery při realizaci inovativních infrastrukturních řešení a zároveň zapojuje mládež, aby přispěla kreativními nápady na design chodníků a vybavení.
René Pajurek
zdroj: portál tiskové agentury Spojených arabských emirátů