Ode dneška je ruský Kaliningrad izolovaný od energie z Pobaltí

Datum 08.02.2025

Foto: Pok Rie / Pexels

Odstřižení se od přenosové elektrické sítě kontrolované Ruskem se dnes stalo obrovským historickým okamžikem v Pobaltí. Ruská exkláva Kaliningrad se od této chvíle může spoléhat pouze na svou přenosovou soustavu. Její provoz tak bude podstatně náročnější a dražší, protože se už nebudou moci spoléhat na přeshraniční toky, které by vyvažovaly kolísání nabídky a poptávky po energii. Podle ECFR (European Council of Foreign Relations) naopak synchronizace pobaltských států s elektrickými sítěmi EU zvýší jejich energetickou bezpečnost tváří v tvář ruským hrozbám.

Se synchronizací s EU se počítalo už delší dobu, původně bylo její spuštění plánované na rok 2026, avšak s ohledem na to, že od ruské invaze na Ukrajinu před třemi lety se zvýšila i rizika pro pobaltský energetický systém, se pobaltské státy, Polsko a Evropská komise dohodly, že se připojí již nyní. Stabilita sítě a regulace frekvence bude po Lotyšsku, Litvě a Estonsku nyní vyžadovat hlubší spolupráci s ostatními zeměmi EU.

Do včerejšího dne mělo Lotyšsko jedno propojení elektrické sítě s Ruskem, Estonsko tři a Litva tři propojení s Běloruskem a dvě s Ruskem v Kaliningradu. Pobaltské státy budou během dneška nepřetržitě pracovat v izolované elektrizační soustavě a provádět testy izolovaného provozu přenosové soustavy. Zítra 9. února se zase prostřednictvím litevsko-polského spojení pobaltské státy připojí k jednotné evropské kontinentální elektrické síti. Jen pro připomínku: Ukrajina se odpojila od ruské elektrické sítě pouhé čtyři hodiny před ruskou agresí na Ukrajinu v únoru 2022. Psali jsme o tom zde.

Baltské státy se tak v rámci přepojení během tohoto víkendu mohou potýkat s výpadky energií. Portál Baltic News Network proto přišel s varováním, že synchronizace je spojena s technicky složitým procesem a proto se obyvatelům doporučuje, aby se připravili, stejně jako v případě předpovědi nepříznivých povětrnostních podmínek. To znamená aby nabíjeli mobilní telefony, počítače a další zařízení a zároveň odpojili od zásuvek zařízení, která denně nepoužívají.

Tallinn, Riga a Vilnius dlouho neměly plnou kontrolu nad energetickou sítí, kterou nyní opouštějí – dohled nad ní má centrála v Moskvě. Ruská a běloruská infrastruktura je podle portálu ECFR navíc zastaralá a náchylná k poruchám. Pobaltské státy nemají přístup k informacím o stavu soustavy a plánům na její modernizaci a rozvoj. To zřejmě také hrálo nepatrnou roli v přesvědčení odpojit se od Ruska.

EU musí nyní také zajistit stabilní frekvenci a napětí pro pobaltské státy, jakmile ztratí přístup k ruským službám vyrovnávání sítě. Evropané se na tento okamžik připravili, ale pobaltské státy budou muset pečlivě sledovat bezpečnost pobřežních a pozemních spojení. Po desynchronizaci může mít Moskva zvláštní zájem na sabotážních akcích, které by způsobily výpadky elektřiny. Poslední takovou sabotáž provedli Rusové o loňských Vánocích, kdy přesekli energetický kabel Estlink mezi Estonskem a Finskem.

ECFR také varuje před rozsáhlými ruskými dezinformacemi tvrdící, že desynchronizace s Ruskem automaticky zvýší ceny energií a ohrozí stabilitu dodávek. Taková tvrzení ovšem odborníci v energetice zpochybňují. Podle EFCR je tu také jistá možnost, že by Kreml mohl díky možným problémům s dodávkami energie do Kaliningradu učinit záminku pro nějakou formu agrese v pobaltském regionu.

Proto bude velmi důležité rovněž posílit spolupráci při ochraně infrastruktury před fyzickými hrozbami. Zásadní význam přitom bude mít další rozvoj spolupráce mezi EU a NATO v oblasti ochrany kritické infrastruktury. Na summitu spojenců NATO v oblasti Baltského moře v Helsinkách v lednu 2025 se proto dohodlo řízení jednotky Baltic Sentry. Rozhodnutí Estonska, Lotyšska a Litvy přispěje k prohloubení integrace do EU a rozšíření našeho energetického trhu.

René Pajurek
zdroj: European Council of Foreign Relations

Redakce Volty.cz pořádá letos 4. června jednodenní akci Volty Expo & Meeting v Ostravě na výstavišti Černá louka. Volnou vstupenku si můžete stáhnout zde.
EPM 700 x 200 px

Komentáře k článku (1)

Napsat komentář