Kanada uvažuje o 100% clu na vozy Tesla a zrušení Starlinku. Muska viní ze zhoršení vztahů

Datum 09.02.2025

Foto: Steve Jurvetson, Flickr

Na přesné cílení a chirurgickou přesnost při celní odvetě na podporovatele a (v očích Kanaďanů) do jisté míry i ovlivňovatele amerického prezidenta Trumpa naléhá kandidátka na lídra kanadských liberálů Chrystia Freelandová. Ta je také, v případě opětovného vítězství liberálů, jednou ze dvou kandidátů (tím druhým ve straně je Mark Carney, bývalý centrální bankéř) na post kanadského premiéra, kterým je nyní Justin Trudeau.

Na mysli Freelandová nemá nikoho jiného než nejznámějšího miliardáře Elona Muska. Toho chce, podle kanadského tisku, ‘donutit, aby zaplatil za celní útok na Kanadu’. V souvislosti s tím navrhuje clo na vozy Tesla vyrobené v USA ve výši 100 procent. Kanadský trh, kde Tesla ročně prodává 60 tisíc svých vozů, je sice podstatně menší než ten americký, ale elektrická auta tam získávají na popularitě více než v USA – téměř 17 % nově registrovaných vozů v Kanadě je elektrických. V Americe je to jen 8 procent. Jen pro srovnání v Evropě: v Německu bylo letos v lednu zaregistrováno pouze 1277 nových Tesel, což je meziroční pokles o 59 %. Francie hlásí snížení lednových prodejů dokonce o 63 procent.

Kanadskému clu předcházelo clo, které Donald Trump uvalil minulý týden na oba své sousedy – Kanadu i Mexiko – ve shodné výši 25 %. Svému jižnímu sousedovi účinnost těchto cel pozastavil o 30 dní výměnou za to, že Mexiko souhlasilo s vysláním 10 000 jejich vojáků na hranici, aby pomohli hlídat tok drog a nelegálních uprchlíků do USA. Kanada rovněž dostala od Trumpa měsíční odklad – výměnou za to také jmenuje osobu zodpovědnou za boj proti pašování fentanylu do USA.

Nicméně i tak tato počáteční fáze obchodní války a silného amerického nátlaku nadzvedává kanadské politiky ze židle. Dosavadní kanadský premiér Justin Trudeau uvedl, že Kanada v odvetě za Trumpův krok zavede 25procentní cla na dovoz z USA v hodnotě 155 miliard kanadských dolarů. Kompletní seznam cel, které Kanada tento týden zatím uvalila na Spojené státy jsou zde.

Premiér kanadské provincie Ontario Doug Ford chce ‘roztrhat’ smlouvu se společností Starlink Elona Muska v hodnotě 100 milionů dolarů z loňského listopadu. Na pondělní tiskové konferenci nešetřil slovy o tom, proč se tak děje. „Jediný, kdo za to může, je prezident Trump,“ řekl. „Možná by Elon Musk mohl zavolat svému kamarádovi…“ a dodal že „Ontario nebude obchodovat s lidmi, kteří se tak snaží zničit naši ekonomiku.“

Ovšem Elon Musk není jediný, na kterého se Kanaďané zlobí. Svou nevraživost obrátili k tzv. červeným státům (red states), což jsou státy s převahou republikánských voličů, kteří hlasovali pro Trumpa. Tam jsou mimo jiné i věhlasné likérky vyvážející svůj alkohol i ke svému severnímu sousedovi. Kanadské obchody s alkoholem jej však teď stahují z regálů, kde nově vyvěsily nápisy vyzývající lidi, aby raději „místo něj kupovali ten kanadský“.

Svou rétoriku vůči svému jižnímu sousedovi na nedávné tiskové konferenci ještě vyostřil ontarijský premiér Doug Ford: „Prostě nebudeme využívat americké společnosti. A je jedno, jestli stavíme nemocnici, jestli stavíme cokoli, jestli stavíme psí boudu, chci se ujistit, že používáme ontarijskou ocel, kanadské výrobky, kanadské dřevo, ontarijské dřevo, cokoli… Je mi jedno, jestli je to párátko. Musíme nakupovat v Kanadě a tady v Ontariu…“

Ještě na závěr připomenutí stručné životní cesty Elona Muska: Z Jihoafrické republiky odcestoval v 17 letech (těsně před dosažením plnoletosti) právě do Kanady díky kanadskému pasu, který získal prostřednictvím své matky, která se v Kanadě narodila. Tím se také vyhnul povinné vojenské službě v Jižní Africe. Jeho cílem ale byla Amerika a Musk věděl, že se do ní dostane z Kanady daleko snadněji než z Jižní Afriky.

René Pajurek
Zdroj: Inside EV

Redakce Volty.cz pořádá letos 4. června jednodenní akci Volty Expo & Meeting v Ostravě na výstavišti Černá louka. Volnou vstupenku si můžete stáhnout zde.
EPM 700 x 200 px

Napsat komentář