Chytrá bateriová úložiště pro domácnosti a průmysl se vyvíjí a vyrábí i v Česku

Datum 18.02.2025

Univerzální kontejnerové úložiště MES. Foto: FENIX

Jejich příběh se začal psát před deseti lety v Jeseníku, kde si stavěl svoji novou kancelářskou budovu největší evropský výrobce elektrických sálavých topných systémů. Už v té době byla nová budova vybavena kromě sálavého vytápění i bateriovým úložištěm a fotovoltaickou elektrárnou. Výsledky dlouhodobého využití a sledování tepelného komfortu (pod dohledem Univerzitního centra energeticky efektivních budov (UCEEB) při ČVUT Praha) a provozní ekonomiky budovy ukázaly, že kombinace fotovoltaiky, bateriového úložiště a elektrického sálavého vytápění je efektivní a životaschopný koncept. Současná měnící se energetika výhody tohoto systémového řešení pak plně zvýraznila.

Společnost FENIX Group postupně v letech 2016 – 2024 v rámci svého vývojového centra AERS vyvinula a dodává baterie s chytrým řízením pro rodinné domy (HES s kapacitou 41 kWh) a velkokapacitní špičkovací stanice (SAS s kapacitou v řádu stovek kWh), určené pro průmyslové aplikace. Její bateriová úložiště fungují dobře a k plné spokojenosti řady majitelů rodinných domů a několika středně velkých výrobních závodů. Poslední novinkou je univerzální kontejnerové úložiště MES, které je od svého uvedení na trh v roce 2024 stabilní součástí portfolia bateriových úložišť pro průmysl společnosti FENIX Group. Jeho výrobce jej dodává v kompaktním rozměru 5 x 3 x 3 m s kapacitou v rozmezí 201 – 804 kWh a výkonem 150 kW (je možné dodat i v provedení se 100 kW nebo 200 kW střídačem).

Schéma: FENIX

Přestože se jednotlivá bateriová úložiště liší výkonem, kapacitou, rozměry či formou využití, mají několik věcí společných

Holding FENIX Group je sám vyvinul a vyrábí, všechna jsou dodávány jako all-in-one řešení, kdy investor dostane v jednom produktu kromě samotných baterií i střídač, vlastní Batterymanagement systém a původní v tuzemsku vyvinutý a aktualizovaný software.

Unikátní algoritmus, který vznikl ve vývojovém centru AERS ve spolupráci s UCEEB při ČVUT Praha. průběžně vyhodnocuje průběh hodinových cen, předpověď výroby FVE dle osvitu a předpověď spotřeby domu a na základě těchto údajů vytvořený model pak rozhoduje, kdy má docházet k nabíjení baterie z distribuční sítě a kdy naopak má být systémem energie do sítě dodána. Takto autonomně řízený provoz uložiště může výrazně přispívat k aktivnímu snižování provozních nákladů.

Všechna bateriová úložiště FENIX Group nabízí špičkové a v Česku vyvinuté chytré řízení

„Často se nás zákazníci ptají, co naše bateriová úložiště umí a my jim samozřejmě uvedeme ty pro nás již běžné a standardní služby, jako jsou snížení hodnoty rezervované kapacity, využití rozdílu cen v různých časových obdobích (SPOT), zajištění co nejvyšší míry energetické soběstačnosti, překlenutí výkonových špiček (např. při nabíjení elektrovozů) a optimalizace vlastních nákladů na elektřinu. S úsměvem však dodáváme, že naše bateriová úložiště umí všechno, co po nich budeme my nebo naši zákazníci žádat včetně připravenosti na vývoj v oblasti agregace flexibility. V této oblasti jsme lídrem, naše chytré řízení umí efektivně akumulovat elektrickou energii a nakupovat i prodávat ji na spotovém trhu tak, aby to odpovídalo osvitu a kapacitě výroby a aktuálním potřebám objektu, který bateriové úložiště pokrývá. A od února 2025 pracuje v Jeseníku další bateriové úložiště BESS, které certifikujeme pro podpůrné služby pro poskytování služeb výkonové rovnováhy (SVR),“ říká Cyril Svozil jr., předseda správní rady FENIX Group

Bateriové úložiště MES -pohled do kontejneru. Foto: FENIX

Provoz a efektivitu bateriových úložišť si jejich výrobce ověřuje v praxi

V rámci pilotních projektů je v praxi ověřována funkčnost Energetického konceptu FENIX, tedy myšlenky propojení elektrického vytápění, obnovitelných zdrojů a akumulace energie v rodinných domech i průmyslových aplikacích. Podrobné výsledky bilance všech pilotních projektů společnosti FENIX Group najdete na jejich webových stránkách, v našem článku si podrobněji představíme využití bateriového úložiště v administrativním objektu.

Dobrým důkazem toho, že Energetický koncept FENIX funguje i v oblasti průmysluje energetické centrum výrobního areálu společnosti FENIX s.r.o.. Ten zajišťuje v rámci skupiny FENIX GROUP a.s. zejména výrobu sortimentu topných kabelů ECOFLOOR, sálavých panelů ECOSUN a nově také bateriových úložišť HES a MES. Všechny výrobní, skladové i kancelářské prostory jsou vytápěny výhradně elektrickým sálavým vytápěním. Rezervovaný příkon je v průběhu roku sjednáván v rozmezí 600-750 kW. Průměrná spotřeba elektrické energie celého areálu jsou cca 3 GWh/rok.

Na přelomu let 2022 a 2023 tady bylo vybudováno nové Energetické centrum. Cílem projektu bylo zajistit vyšší míru energetické soběstačnosti a snížení provozních nákladů v době vrcholící energetické krize. Na podzim roku 2022 byla zahájena instalace nových fotovoltaických elektráren. Původní instalovaný výkon cca 130 kWp byl v této etapě postupně navýšen až na nynějších 891 kWp – instalace proběhla na volné střechy, ale také na stěny budov nebo na pozemní konstrukce.

V lednu 2023 bylo také spuštěno nové bateriové úložiště SAS o celkové kapacitě 2,4 MWh a výkonu 720 kW. Zařízení je instalováno ve dvou lodních kontejnerech a je připojeno přímo do trafostanice na přívodu do areálu. Toto nové úložiště doplnilo původní řešení o kapacitě necelých 600 kWh o výkonu 720 kW z roku 2019, které je instalováno v technické místnosti jedné z výrobních budov a primárně zajišťuje energetickou zálohu areálu, ochranu před mikrovýpadky a ořez odběrových špiček. Celková kapacita v rámci bateriových úložišť tak momentálně činí bezmála 3 MWh. Systém byl koncipován s cílem maximálního využití vlastní vyrobené energie přímo v areálu ve spojení s automatickou optimalizací nákupu a dodávky elektrické energie v rámci spotového trhu.

Denní fungování energetického centra je zautomatizováno a nevyžaduje ruční zásahy

Energetické centrum FENIX je spravováno řídícím systémem, který zajišťuje monitoring aktuální spotřeby a výroby FVE. Současně jsou vždy na následující den načítány tzv. spotové hodinové ceny silové elektřiny a vyhodnocována předpověď osvitu – na základě těchto informací pak algoritmus vygeneruje plán chování, který určuje časy, kdy se bude bateriové úložiště dobíjet ze sítě či z přebytků FVE, kdy bude baterie kompenzovat spotřebu areálu a tím snižovat odběr z distribuční sítě a kdy naopak bude bateriové úložiště dodávat přebytečnou energii do sítě za výhodnou cenu. Efektivitu dokládají celkové ceny za elektrickou energii (v roce 2023 cca 3 Kč/kWh, v loňském roce 3,34 Kč /kWh. Loňské výsledky jsou ovlivněny havárií VN přípojky z důvodu povodně, některé hodnoty jsou zkresleny výpadky komunikace. Obnova dodávky energie z distribuční sítě byly obnovena až po 12 dnech. Při započtení investičních nákladů a dosažených úspor vychází návratnost Energetického centra FENIX dat cca 6,5 roku.

FENIX Group je připraven i na zájem o bateriová úložiště pro služby výkonové rovnováhy

Sami jsme si v areálu postavili novou velkou BESS s výkonem 1 MW a kapacitou 2,4 MWh, kterou jsme od února 2025 dali do provozu. Ta bude ČEPSu poskytovat tento typ služeb. Na trhu už nyní vnímáme velkou poptávku. Přitom ještě v roce 2023 byl zájem po velkých bateriových systémech téměř na nule, rok 2024 však byl zlomový. Tím „gamechangerem“ sestala novela zákona LEX OZE III, která má zavést pravidla pro akumulaci, agregaci a flexibilitu v energetice. Investoři potřebují mít jistotu, že mohou plánovat své projekty v souladu s novým legislativním rámcem, což je klíčové pro jejich rozhodování o investicích do bateriových úložišť a dalších technologií,“ říká Cyril Svozil jr.

Bateriová úložiště FENIX Group, určené pro zajišťování služeb výkonové rovnováhy, umožňují rychlou a flexibilní reakci na kolísání nabídky a poptávky energie. Tím pomáhají udržovat stabilní frekvenci sítě, což je zásadní pro prevenci výpadků a zajištění spolehlivého dodávání energie.

„Naše baterie mohou poskytovat kladné i záporné služby výkonové rovnováhy, což znamená, že mohou rychle dodávat energii do sítě nebo naopak akumulovat energii v případě jejího přebytku. Pro firmy jsou samozřejmě klíčové ekonomické výhody a z našich mnohaletých zkušeností vidíme, že investice do bateriových úložišť mohou vést díky efektivnímu využívání energie k úsporám na provozních nákladech,“ dodal Cyril Svozil jr. 

Radim Gabriš

EPM 700 x 200 px

Napsat komentář