
Smart Energy Forum a Veletrh moderní energetiky 2023
29.10.2023Ve dnech 17. - 18. října se konal v Praze v O2 aréně již 9. ročník mezinárodní konference ...
Datum 05.03.2025
Pohled na vysoké pece Třineckých železáren. Foto: Třinecké železárny
Tříletý PPA kontrakt na dodávku bezemisní elektřiny se zárukami původu v objemu 4,4 GWh ročně podepsaly Třinecké železárny s ČEZ ESCO. Elektřinu bude největší výrobce oceli v ČR odebírat z fotovoltaické elektrárny Vrskmaň, kterou provozuje Skupina ČEZ. Jde o součást strategie železáren investovat do snižování energetické spotřeby a ekologizace zdrojů. Pro ČEZ ESCO jde o první velký projekt tzv. off-site PPA kontraktu z fotovoltaiky, kdy zákazník odebírá svou bezemisní elektřinu přímo z konkrétního obnovitelného zdroje, ale tento zdroj se nenachází v areálu zákazníka.
„Poptávka po řešeních moderní energetiky mezi velkými průmyslníky rychle roste. PPA kontrakty zákazníkovi umožňují zafixovat si do budoucna ceny elektřiny na stabilní úrovni, a to z předem jasně stanoveného zdroje, takže má zákazník tu nejlepší představu o původu energie, kterou využívá. Třinecké železárny vnímají investice do modernizace a energetických trendů jako nezbytnou součást své konkurenceschopnosti. S největší ocelárnou v zemi spolupracujeme dlouhodobě a moc si vážíme toho, že si ČEZ ESCO vybrala jako svého klíčového partnera pro rozvoj moderní energetiky,“ říká Kamil Čermák, generální ředitel ČEZ ESCO.
Skupina ČEZ se ve své strategii Čistá Energie Zítřka zavázala přeměnit své výrobní portfolio na bezemisní. V nové éře výstavby obnovitelných zdrojů energie už do provozu uvedla šest nových fotovoltaických elektráren, další jsou ve fázi výstavby a developmentu.
„Díky PPA kontraktům máme zajištěný dlouhodobý odběr, což nám umožňuje plánovat naše investice a provoz elektráren s větší jistotou. I do budoucna tak v tomto segmentu vidíme velký potenciál, protože výhody čerpají vždy obě strany,“ dodává Jan Kalina, člen představenstva ČEZ a ředitel divize obnovitelná a klasická energetika.
Tato PPA smlouva je prvním takzvaným off-site PPA kontraktem pod hlavičkou ČEZ ESCO. V tomto případě se zdroj bezemisní elektřiny nachází mimo areál zákazníka. Dosud ČEZ ESCO pro zákazníky realizovalo z FVE primárně takzvané on-site PPA kontrakty, zejména formou modelu Fotovoltaika za 1 Kč, kdy ČEZ ESCO buduje fotovoltaické elektrárny přímo na střechách nebo pozemcích zákazníka, který investici splácí až v následujících letech v cenách elektřiny.
„Dodávky elektřiny z fotovoltaických elektráren jsou součástí našich aktivit snížit do roku 2030 emise oxidu uhličitého o 55 procent v porovnání s rokem 1990. Ekologizace výroby oceli znamená realizaci několika projektů a zároveň cílí na využití zelené energie ve výrobních procesech,“ říká generální ředitel Třineckých železáren Roman Heide.
Dalšími prvky strategie Třineckých železáren jsou např. vybudování vlastních fotovoltaických elektráren, výstavba nové briketační linky nebo nové paroplynové elektrárny. Celkově hodlá firma do modernizace a ekologizace provozů investovat desítky miliard korun.
PPA kontrakt je v tuto chvíli domluven do konce roku 2027. „Věřím, že se systém osvědčí a budeme moci s Třineckými železárnami kontrakt prodloužit, nebo dokonce rozšířit. Je skvělé, že železárny ukazují i ostatním velkým průmyslovým hráčům, že modernizovat energetiku jde i v takto velké firmě a v takto energeticky náročném odvětví,“ dodává Martin Kročil, ředitel úseku Komoditní produkty a služby ČEZ ESCO.
ČEZ ESCO s Třineckými železárnami dlouhodobě spolupracuje na snižování energetické náročnosti a dekarbonizaci jejich výroby. Je také dodavatelem elektřiny pro železárny a realizovala řadu technologických zakázek, například zefektivnění dodávek stlačeného vzduchu, nové pískové filtraci pro vodárnu v areálu firmy nebo modernizaci potrubí a tzv. krokové pece pro zpracování hutních materiálů.
Vladislav Sobol