
V celní válce mezi USA a EU je klid jen na jedné frontě
19.06.2021Úterní summit mezi USA a EU nenaplnil zcela očekávání, že nástup nového amerického prezidenta Joe Bi...
Datum 03.04.2025
Foto: Volkswagen Slovakia
Do poslední chvíle jsme doufali, že americký prezident Donald Trump zmírní svůj postoj ke clům alespoň vůči Evropě. To se nestalo a včera ve 22 hodin středoevropského času zavedl „reciproční cla“ na dovoz všech automobilů do Spojených států amerických ve výši 25 procent. Trump den tohoto oznámení – 2. duben 2025, proto nazval „Dnem osvobození“.
Z pohledu celkového objemu dodaných aut do USA je největším vývozcem Německo, které tam loni vyvezlo automobily v hodnotě 25,59 miliardy dolarů a získalo tak 11,7% podíl na tamním trhu. Na německém automotive je však závislé mnoho českých firem, na které se také částečně přenese jejich pokles prodejů. Značky jako BMW, Mercedes-Benz a Volkswagen jsou dobře hodnoceny pro své špičkové zpracování a jedinečný zážitek z jízdy, což přitahuje náročné kupující na americkém trhu. Ti ale budou nyní více zvažovat, zda si raději nekoupit Cadillac nebo Lincoln vyráběné v Americe a které budou ještě výrazně levnější v porovnání s evropskou konkurencí.
Velká Británie vyvezla za rok 2024 do Ameriky automobily v ceně 9,81 miliardy dolarů, což představuje 4,5 % trhu. Značky Jaguar, Land Rover a Mini, nabízejí výrazně britský design a výkon, čímž uspokojují sice malý, ale zato docela věrný trh nadšenců.
Velký problém budou ale představovat 25% dovozní cla pro Slovensko. Společnosti jako Volkswagen a Kia mají na Slovensku výrobní závody, které přispívají k jeho rostoucímu zastoupení na americkém trhu. Vyrábí se tam také vozy Škoda (Karoq), Porsche, Jaguar Land Rover a Stellantis. K nim se má v budoucnu zařadit i švédská automobilka Volvo Cars. Slovensko sice dodalo na americký trh za loňský rok podstatně méně automobilů než Německo – jen za 6,30 miliardy dolarů a na americkém trhu představuje podíl jen ve výši 2,9 %, ale ve slovenské ekonomice představuje tato částka větší procento z HDP než u Německa.
Německo má totiž 85 milionů obyvatel a HDP 4.500 miliard eur. Naproti tomu Slovensko má 5,5 milionu obyvatel a její HDP je jen 140 miliard eur, proto Slováky možný výpadek z exportu do Ameriky zasáhne, vzhledem k jejich celkové ekonomice, podstatně více. Jen pro srovnání: náš hrubý domácí produkt byl vloni zhruba 8 bilionů korun, což je v přepočtu 320 miliard eur.
René Pajurek
zdroj: US Import Data