Čínští vědci vytvořili nukleární baterii s výdrží 50 let

Datum 12.04.2025

Foto: DeepAI

Čínští vědci vyvinuli první jadernou baterii na bázi uhlíku, která by podle nich mohla vydržet sto let bez nabíjení. Tato baterie s velmi dlouhou životností by mohla být použita k napájení kardiostimulátorů, které v současnosti vydrží až 15 let, a také vesmírných lodí a zařízení umístěných v extrémních prostředích, jako jsou polární oblasti a mořské hlubiny, uvedl server Interesting Engineering s odkazem na zdroj ze South China Morning Post.

Uhlík se v přírodě vyskytuje ve třech izotopech. Nejrozšířenějším izotopem je uhlík 12, který tvoří 98,9 % veškerého uhlíku na naší planetě. Uhlík-13 tvoří asi jedno procento uhlíku, zatímco uhlík-14 je tak vzácný, že se vyskytuje pouze jednou na miliardu atomů uhlíku. Jedná se radioaktivní izotop uhlíku, který obsahuje 6 protonů a 8 neutronů. Má poločas přeměny 5730 roků, což se využívá k radiokarbonové metodě datování organických pozůstatků živých organismů.Poločas rozpadu uhlíku-14 je 5 730 let.

Výzkumníci jsou přesvědčeni, že baterie by mohla trvale napájet implantovatelná zařízení, jako jsou kardiostimulátory nebo rozhraní mozek-počítač. Jaderná baterie je navržena na 50 let, ale v prohlášení čínské univerzity se uvádí, že v extrémních podmínkách by mohla vydržet i více než 100 let.

Výkon baterie je podle portálu Interesting Engineering však zachován i při extrémních teplotách od -100 stupňů Celsia do +200 stupňů Celsia. Výzkumníci jej proto kromě medicíny také navrhují i při použití ve vesmíru.

René Pajurek
zdroj: Interesting Engineering
, Wikipedie

Redakce Volty.cz pořádá letos 4. června jednodenní B2B akci Volty Expo & Meeting v Ostravě na výstavišti Černá louka. Volnou vstupenku si můžete stáhnout zde.
EPM 700 x 200 px

Napsat komentář