Skryté komponenty v čínských měničích znervózňují Američany

Datum 21.05.2025

Foto: Mark Stebnicki / Pexels

Měniče (nebo také střídače) v solárních panelech jsou zařízení sloužící k převádění energie do formy vhodné pro domácí nebo průmyslové použití, jednoduše řečeno. A právě v těchto zařízeních se našly komponenty, které nebyly zaznamenány v dokumentaci těchto výrobků a jejichž účel nebyl objasněn a které vyvolávají obavy u amerických energetických firem.

Agentura Reuters uvedla, že komunikační nástroje byly nalezeny v dílech od několika různých čínských výrobců, ale nedokázala upřesnit, kolika z nich se to týká ani na kolika dílech byla tato skrytá zařízení nalezena. Čína se proti těmto obviněním pochopitelně ohradila. Americké ministerstvo energetiky je však ve svých prohlášeních zdrženlivé a uvádí že, pro zadavatele veřejných zakázek musí být zásadní, aby plně porozuměli schopnostem obdržených produktů.

Američtí energetici již od začátku tohoto roku přehodnocují riziko, které představují právě taková zařízení vyrobená v Číně, jež hrají klíčovou roli v infrastruktuře obnovitelných zdrojů energie, poté, co bylo v některých z nich nalezeno nevysvětlitelné komunikační zařízení, uvedly osoby obeznámené se záležitostí. Střídače elektrické energie, které se vyrábějí převážně v Číně, se používají po celém světě k připojení solárních panelů a větrných turbín k elektrickým sítím. Vyskytují se také v bateriích, tepelných čerpadlech a nabíječkách elektrických vozidel.

Koalice za prosperující Ameriku (CPA) vydala novou zprávu, ve které poukazuje na kritický stav amerického domácího solárního výrobního průmyslu a předkládá realizovatelná politická doporučení k zajištění bohaté energetické budoucnosti Ameriky prostřednictvím diverzifikovaného energetického portfolia, které zahrnuje robustní dodavatelský řetězec pokročilých solárních výrobních technologií, a zároveň snižuje závislost na čínském dovozu.

Zpráva mimo jiné odhaluje, že silně dotované čínské firmy ovládají více než 80 % celosvětového solárního dodavatelského řetězce a dominují dokonce i výrobě v USA. V loňském roce dovezly Spojené státy z Číny solární panely o výkonu 63 GW vč. již zmíněných měničů. Poslední významná americká společnost Sun Power, která se dlouhou dobu pyšnila těmi nejvýkonnějšími panely na světě, vloni zkrachovala. Psali jsme o tom zde.

Někteří čínští výrobci technologií již dostali zákaz vstupu do jiných částí americké základní infrastruktury, včetně věží 5G, především kvůli obavám ze špionáže. I když má Čína dominantní v tomto segmentu dominantní podíl na trhu, není jedinou. Třeba baterie s klíčovými komponenty méně náchylnými k manipulaci nebo zneužití se vyrábějí i u nás. Jedním z významných hráčů je i otrokovická firma Resacs, která se soustředí především na kontejnerová úložiště a velkokapacitní bateriová úložiště.

René Pajurek
zdroj: Prosperous America, Reuters

Redakce Volty.cz pořádá letos 4. června jednodenní B2B akci Volty Expo & Meeting v Ostravě na výstavišti Černá louka. Registrovat se můžete zde.
Schneider Electric 700 x 200 px

Napsat komentář