
Schneider Electric a NVIDIA urychlují vývoj a nasazení továren s umělou inteligencí
23.07.2025Společnosti Schneider Electric a NVIDIA spojily síly s cílem urychlit vývoj a zavádění nové generace...
5. ročník jednodenní kontraktační výstavy Volty EXPO bude 27. května 2026 (středa) na PVA Expo v Praze Letňanech. Zde je přihláška pro vystavovatele a registrace pro návštěvníky.
Datum 28.01.2026
Foto: Schneider Electric
V praxi se aktuálně testují možnosti kolaborativního robota Lexium Cobot, který vzniká ve spolupráci společnosti Schneider Electric a VÚTS v Liberci. Projekt se zaměřuje nejen na nové formy spolupráce člověka a stroje, ale také na názorné ukázky konkrétních aplikací — například kreslení do písku nebo automatické etiketování. Obě demonstrace ilustrují princip „learning by demonstration“, tedy učení pohybem, kdy se robot přizpůsobuje novým úkolům prostřednictvím přímého vedení.
Podle Mezinárodní federace pro robotiku roste počet instalací kobotů o 12 % ročně – z 11 100 případů v roce 2017 na více než 64 000 v roce 2024. Průmysloví roboti jsou navrženi pro automatizaci opakujících se procesů, zatímco koboti rozšiřují možnosti přímé spolupráce s člověkem. „Kobot dokáže sdílet pracovní prostor s člověkem, třeba při montáži nebo balení výrobků. Přesně opakuje zadané pohyby a přebírá monotónní či rizikové úkony, takže pracovník se může věnovat těm, kde je potřeba zkušenost a cit pro detail,“ uvádí Kamil Čermák, vedoucí týmu aplikačních inženýrů pro průmyslovou automatizaci Schneider Electric.
Model Lexium Cobot zvládá přesné úlohy, jako je nanášení etiket, lepidel či těsnicích hmot, a zároveň dokáže jemně manipulovat s křehkými součástkami nebo měřit a kontrolovat kvalitu.
„Díky citlivým senzorům a technologii monitorování točivého momentu reaguje na změny v prostředí a zajišťuje bezpečnou interakci s lidmi. Pomáhá tak snižovat dopady nedostatku pracovní síly, který může v některých provozech omezit výrobní kapacitu až o pětinu,“ upřesňuje Kamil Čermák. Kobot navíc nabízí uživatelsky přívětivé rozhraní pro ruční vedení, takže nové pohyby jej lze snadno naučit prostým „uchopením“ ramene bez nutnosti programování. Snadná integrace s platformou EcoStruxure, otevřenou IoT architekturou společnosti Schneider Electric, navíc zkracuje dobu návrhu, vývoje i uvedení do provozu.
Funkční prototyp robotického pracoviště slouží v technologickém centru VÚTS jako demonstrační instalace pro výzkumné i popularizační účely.
„Projekt kombinuje technologii, estetiku a zážitek pro návštěvníky. Pomocí tabletu nebo pomocí hlasových povelů mohou ovládat kobota a vytvářet vlastní návrhy, které robot přesně realizuje v nestabilním materiálu – písku. Z tohoto návrhu pak vznikne etiketa, na personalizovaný box, který si návštěvníci odnesou domů,“ dodává Ing. Jiří Václavík, Ph.D., generální ředitel VÚTS.
Schneider Electric u tohoto projektu zajišťuje hardware a software, zatímco VÚTS přináší know-how v oblasti konstrukce, automatizace a designu. Společné testovací prostředí tak umožňuje ověřovat nové přístupy k implementaci kobotů a přispívá k rychlejšímu zavádění inovací do praxe. „Integrace kobotů do výrobních provozů je jedním z hlavních trendů současné automatizace. Umožňuje podnikům reagovat na měnící se potřeby výroby bez rozsáhlých investic do klasických robotických systémů a současně posouvá hranice bezpečnosti i udržitelnosti,“ doplňuje Kamil Čermák.
Schneider Electric