Generátor energie z vln po ročním testu překonal očekávání

Datum 05.08.2022

Foto: Wave Swell Energy

Vyrábět elektřinu z dynamiky vodních vln je stará myšlenka. Společnost Wave Swell Energy používá u svého systému s názvem UniWave 200 umělý výduch k vytváření změn tlaku vzduchu, které pohánějí turbínu a dodávají tak vyrobenou energii na břeh. Po roce testování společnost hlásí vynikající výsledky.

Společnost tvrdí, že její konstrukce umožňuje vyrábět mnohem levnější a jednodušší turbíny, které by měly také déle vydržet, protože se do nich při velké vlně nedostane tolik slané vody. Všechny pohyblivé části zařízení jsou totiž nad hladinou, což by mělo přispět k prodloužení životnosti a také k tomu, že je zcela neškodné pro mořské živočichy.

Testovací plošina o výkonu 200 kW byla instalována v loňském roce u ostrova King Island, který odděluje ostrovní stát Tasmánie od australské pevniny. Tam celých 12 měsíců nepřetržitě přispívala spolehlivou čistou energií do ostrovní mikrosítě. Tým Wave Swell Energy během provozu provedl několik živých úprav konstrukce, které zlepšily její výkon nad původní očekávání.

Foto: Wave Swell Energy

“Naším cílem bylo dokázat, že technologie konvertoru energie z vln může dodávat elektřinu do sítě v různých podmínkách, a to se nám podařilo,” uvedl v tiskové zprávě generální ředitel WSE Paul Geason. “Jedním z klíčových úspěchů bylo dosažení reálných výsledků v podmínkách oceánu u ostrova Tasmánie. V některých případech výkonnost naší technologie v oceánu předčila očekávání díky zkušenostem, které jsme získali v rámci projektu, technologickým vylepšením a zdokonalením, která jsme v průběhu roku provedli.”

Plošina King Island zůstane v testovacím provozu nejméně do konce roku 2022 a společnost se nyní připravuje na zahájení výroby.

Michal Matějíček
zdroj: ABC

Výstava Volty 700 x 200 px

Napsat komentář